Kronik viral hepatit ve sirozda doppler ultrasonografi
- Tez No: 91938
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda kronik viral hepatitin (KVH) progresyon takibinde, sirozun tanı ve derecelendirilmesinde renkli dupleks Doppler ultrasonografinin (RDUS) değerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 99 olgu (36 KVH, 63 siroz) ve 30 sağlıklı olgu RDUS ile incelendi. Tüm olgularda karaciğer ve dalak boyutu, portal ve splenik ven çapı, portal ven akım hızı (PVH), debisi, akım yönü ve pulsatilite skoru, hepatik arter rezistans indeksi (HaRI) ve pulsatilite indeksi (HaPI), hepatik vasküler indeks (HVI), arteriyoportal indeks (API), hepatik vende ters akım komponentinin kaybı (TAKK) ve fokal hız artışı değerlendirildi. KVH'lı olgular histolojik aktivite indeksi kullanılarak derecelendirme ve evrelendirmeye göre, sirozlu olgular ise Child sınıflaması, kollateral ve asit varlığına göre alt gruplara ayrıldı. Elde edilen Doppler parametrelerinin bu alt gruplardaki istatistiksel farklılığı değerlendirildi. Bulgular: HaRI, HaPI, HVI ve API değerleri üç grup arasında anlamlı derecede farklıydı (p1.30, HVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: The aim of this study is to assess the value of color duplex Doppler sonography (CDDS) in the follow up of progression in chronic viral hepatitis (CVH) and in the diagnosis and grading of cirrhosis. Materials and Methods: Ninety-nine patients (36 CVH, 63 cirrhosis) and 30 controls were examined by CDDS. The parameters evaluated by CDDS were the dimensions of liver and spleen, portal and splenic vein diamaters, pulsatility score, blood flow, direction and flow velocity (PV) in portal vein, hepatic arterial pulsatility index (HaPI) and resistance index (HaRI), liver vascular index (LVI), arterioportal index (API), loss of the reverse flow component (LRFC) and existence of focal flow acceleration in the hepatic veins. In CVH cases, differences between subgroups, which were divided according to grading and staging, were observed with regard to each Doppler parameter. In cirrhotic patients were observed for Child classification, collateral and refractory ascites formation.