Kamu yönetimi alan yazınının dönüşümünün karşılaştırmalı bibliyometrik haritalama yöntemi ile incelenmesi
Examining the transformation of public administration literature with comparative bibliometric mapping method
- Tez No: 885790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CERAY ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son yıllarda, ekonomik faktörler ve küreselleşmeyle birlikte devlet yönetim sistemlerinde değişimler yaşanmıştır. 1970'lerin ortalarından itibaren ekonomik ve mali krizin etkisiyle, geleneksel kamu yönetimi anlayışı yerine, esnek örgüt yapıları, adem-i merkeziyetçi yaklaşımlar ve minimal devlet ilkesine dayanan yeni kamu yönetimi anlayışı ön plana çıkmıştır. Bu değişim sürecinde, yeni sağ kavramı da öne çıkmış ve devletin küçülmesini ifade etmiştir. Yeni sağ, ekonomik, sosyal, siyasal ve yönetimsel dönüşümün ana kavramıdır. Bu değişim, kamu yönetimi literatürünü de etkilemiştir. Bu bağlamda, bu çalışma Web of Science veri tabanından tarama yapılarak elde edilen dergilerde neoliberalizm, idari reform, başkanlık sistemi, yeni kamu yönetimi anlayışı ve yeni sağ konularını ele alan makaleleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu analiz, kamu yönetimi alanındaki araştırmaların durumunu bibliyometrik haritalar kullanarak ortaya koymayı hedeflemektedir. Bibliyometrik haritalama için R Studio Programı Biblioshiny Yöntemi kullanılacaktır. Kullanılacak veriler Web of Science veri tabanından sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
There has been changes within the govermental managment systems due to impact of globalization and economic factors in recent years. Impact of economical and financial crisis of the mid 1970s led to change in traditional public managment and formed a new approach based on flexible organizational structures, decentralizm and the principle of minimal state. A new right-wing view that emerged during this change process, expressing the shrinkage of the state and became the main concept of economic, social, political and administrative transformation. This new approach also influenced the literature of public administration. In this context, this study aims to examine articles addressing neoliberalism, administrative reform, presidential systems, the New Public Management (NPM) approach, and the New Right concept, obtained through scanning the journals indexed in the Web of Science database. This analysis aims to reveal the state of research in the field of public administration using bibliometric mapping techniques. Biblioshiny method of R Studio Program will be utilized for bibliometric mapping, and the data will be sourced from the Web of Science database.