İş güvencesizliğinin iş performansına etkisinde bilinçli farkındalığın rolü: Araştırma görevlileri üzerine bir araştırma
The role of mindfulness in the effect of job insecurity on job performance: A study on research assistants
- Tez No: 885791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İş güvencesizliği günümüzde iş performansını etkileyen önemli bir etkendir. İş dünyasındaki değişimlerin ve ekonomik belirsizliklerin artmasıyla birlikte, iş güvencesizliğinin etkilerini anlamak ve iş performansını nasıl etkilediğini belirlemek büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı iş güvencesizliğinin iş performansına etkisi ve bu etkide bilinçli farkındalığın rolünü incelemektir. Çalışmada kullanılan veriler, Marmara bölgesindeki üniversitelerde görev yapan 391 araştırma görevlisinden elde edilmiştir. Toplanan verilerle, faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Demografik değişkenler açısından fark testleri uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, iş güvencesizliği ile iş performansı arasında anlamlı bir ilişki ve etki tespit edilmiştir. Ayrıca, bağımsız değişken olan iş güvencesizliği ile bağımlı değişken olan iş performansı arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın düzenleyici etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bazı demografik özellikler açısından da anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Job insecurity is one of the significant factors influencing job performance in today's context. In light of increasing changes in the business environment and economic uncertainties, understanding the effects of job insecurity and determining how it impacts job performance are critically important. The aim of this study is to examine the impact of job insecurity on job performance and to investigate the moderating role of mindful awareness in this relationship. Data for the study were collected from 391 research assistants working in universities in the Marmara region. The collected data underwent factor analysis, reliability analysis, correlation, and regression analyses. Tests of analyses of variance were conducted regarding demographic variables. Findings indicate a significant relationship and impact between job insecurity and job performance. Moreover, it was concluded that mindful awareness moderates the relationship between the independent variable of job insecurity and the dependent variable of job performance. Significant differences were also observed across certain demographic characteristics.