Türk Ortaklıklar Kukukunda tahvil
Bond in Turkish Corporate Law
- Tez No: 885792
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Tahvil, Türk sermaye piyasası hukukunda, menkul kıymetler kategorisinde borçlanma araçları içinde yer alan, şirketlerin orta ve uzun vadeli fon temin etmek üzere çıkardıkları borç senetleridir. Tahvil denince akla ilk olarak devlet tahvilleri gelmektedir, ancak 4749 sayılı Kanun'un 3. maddesinde tanımlanan devlet tahvilleri, bu tezin konusu dışında kalmaktadır. Tezimizin konusunu oluşturan tahvil türü, sermaye piyasası hukukuna tabi olan özel sektör tahvilleridir. Bu bakımdan tezimizde, tahvil terimi, yalnızca sermaye piyasası mevzuatı özellikle ilgili tebliğler ile düzenlenen özel sektör tahvilleri anlamındadır. Tahvil, borçlanma araçları arasında en bilinen türdür. Bu borçlanma aracı sayesinde, şirketler hızlı ve ucuz ödünç para bulabilmekte, buna karşılık yatırımcılar da periyodik faiz geliri ve/veya tahvilin türüne göre başkaca menfaatler elde etmektedirler. Tahvilin gerek ihraççı şirket gerekse de yatırımcı için önemli avantajları, dezavantajları ve riskleri bulunmaktadır. Tahvil ulusal ve uluslararası alanda kullanılan ve şirketlere, pay sahipliğinin aksine şirketin yönetimine katılma hakkının söz konusu olmadığı alternatif bir fon kaynağı sunan bir enstrüman olması sebebiyle ulusal ve uluslararası finans dünyasında önemli bir yere sahiptir. Tezimizde, tahvilin tarihsel gelişimi, Türk hukukundaki ve karşılaştırmalı hukuktaki yeri, hukuki niteliği, türleri, tahvil taraflarının hak ve yükümlülükleri, tahvillerin konu olduğu hukuki işlemler ve tahvil yatırımcılarının korunmalarına ilişkin düzenlemeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Bonds are debentures that are amongst debt instruments within securities in capital market instruments in the Turkish capital market law and they are issued by the companies to obtain mid- and long-term funds. The word“bond”first brings government bonds to mind, however, government bonds that are defined in the Article 3 of the Law nr. 4749 is outside the scope of this dissertation. The type of bond that constitutes the subject of this dissertation is private sector bonds that is subject to capital market law. Therefore, the term“bond”will mean private sector bonds that are regulated by the capital market legislation and especially by the relevant communiques. Bonds are the most well-known type among debt instruments. Thanks to this debt instrument, companies can find fast and cheap loans and in exchange, investors gain periodic interest income and/or some other benefits depending on the type of the bond. Bonds bring advantages, disadvantages and risks for the issuer company and investors that should be mentioned. Bonds are instruments that are used both on national and international level offering an alternative funding method to companies where there is no right to participate in the management of the company unlike shareholding system and as such, they have an important place in the international world of finance. In our dissertation we will discuss the historical background of bonds, their place in Turkish and comparative law, their legal characteristics, their types, the rights and obligations of their parties involved, the legal transactions they are subject to and the regulations for the protection of bond investors.