دراسة وتحقيق كتاب الاستغناء في علوم القرآن للأدفوي سور (الأنبياء، الحج، المؤمنون، النور)
Üdfüvî'nin el-İstiğnâ fî Ulûmi'l-Kur'an adlı tefsirinden Enbiyâ, Hac, Mü'minûn, Nûr sûrelerinin tahkîkî ve tahlîli
  1. Tez No: 885816
  2. Yazar: MUHAMMED AVNİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 576
Özet
Ebu Bekr Muhammed b. Ali el-Üdfüvî'nin (ö. 388/998) el-İstiğnâ fî Ulûmi'l-Kur'an isimli eseri Ebü'l-Hasen Hûfî (ö. 430/1039), Mekkî b. Ebî Tâlib (ö. 437/1045), Ebû Amr ed-Dânî (ö. 444/1053) gibi tefsir bilginlerinin yanı sıra Buhari şarihlerinden İbn Battal (ö. 449/1057) ve daha pek çok diğer alimin istifade ettiği ve kendisinden övgüyle söz ettiği önemli bir eserdir. Ebu Bekr el-Üdfüvî nahiv ilminde büyük alim olduğu için tefsirinde Kur'an'ın tamamının irabını yapmıştır. Yine kendisi kıraat ilminde donanım sahibi olduğu için tefsirinde kıraat vecihlerine ve bu farklı kıraat vecihlerinin yol açtığı anlam farklılıklarına yer vermiş, kıraatlerin tevcihlerini (anlam açısından gerekçelendirilmesini) yapmıştır. Ayrıca Üdfüvî vakf ve ibtida alanında da yetkin bir alim olup bu açıdan her bir ayeti değerlendirmiştir. Bunun yanı sıra tefsirinde Kur'an'ı anlama ile ilgisi bulunan bütün diğer ilimlere de yer vermiştir. Bütün bu yönleriyle onun eseri çeşitli ilim alanlarını ihtiva eden zengin bir kaynak mahiyetindedir. Muhtemelen onun eserini“el-İstiğnâ fî Ulûmi'l-Kur'an”olarak isimlendirmiş olması da bu anlama, yani bu eserin okuyucuyu diğer her şeyden müstağni kılacak nitelikte olma özelliğine vurgu yapmak içindir. Eserin iki yazma nüshası bulunmaktadır. Bunlardan biri Türkiye kütüphanelerinde iken diğeri İran'dadır. Yedi cüzden oluşan İran nüshası bu çalışma öncesinde herhangi bir tahkik veya neşir işlemi görmemiştir. Araştırmanın, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşturulmuştur. Giriş: Araştırmanın seçilme nedenleri ve önemi, amaçları ve sınırları. Birinci Bölüm: İnceleme -Birinci Fasıl: Müellifin yaşadığı dönem ve bu dönemin ona etkileri. -İkinci Fasıl: Müellif Ebu Bekir El-Üdfüvî'nin tanıtımı. -Üçüncü Fasıl:“ El-İstigna Fi Ulum el-Kur'an”kitabının tanıtımı. -Dördüncü Fasıl: Ebu Bekir El-Üdfüvî'nin tefsir yöntemi. İkinci Bölüm: Tahkik
Özet (Çeviri)
Abu Bakr Muhammad b. Ali al-Udfuwi commentary named“al-Istighna fī Ulūm al-Qur'ān”was an important work that many scholars benefited from and praised. Some of the scholars that used this tafsir as a source are Abu al-Hasen al-Hûfî (d. 430/1039), Makki b. Abu Tâlib (d. 437/1045), Abu Amr al-Dani (d. 444/1053), as well as Ibn Batul (d. 449/1057), one of the commentators of Sahih al-Bukhari.) al-Udfuwi was an expert in the science of grammar and compiled the entire Quran in his commentary. On the other hand, since he was well-equipped in the science of recitation, he included the recitation aspects and the differences in meaning caused by these different recitation aspects in his commentary and made the interpretations (justification in terms of meaning) of the recitations. In addition, al-Udfuwi was a competent scholar in the field of“al-waqf wa al-ibtida”and evaluated each verse from this perspective. In addition, he included all other sciences related to understanding the Qur'ān in his commentary. With all these aspects, his work is a rich source covering various fields of science. Probably, the fact that he named his work“ al-Istighna fī Ulūm al-Qur'ān”is to emphasize this meaning, that is, the feature of this work that will make the reader independent from everything else. There are two manuscript copies of the work. While one of them is in Turkish libraries, the other is in Iran. The Iranian copy, consisting of seven chapters, did not undergo any verification (edition criticism) or publication process before this study. Contents of the Research: 1. Introduction: Reasons for choosing the research and its importance, Objectives and scope of the research, Previous studies. 2. First Section: Study - Chapter One: The era of the author and its influence on him. - Chapter Two: Introduction to the author, Abu Bakr Al-Adfawi. - Chapter Three: Introduction to the book“Al-Istighna fi Ulum al-Quran”. - Chapter Four: The interpretative methodology of Abu Bakr Al-Adfawi. 3. Second Section: Verification - Methodology of verification, Verified text.