Koro eğitimi ve uygulamaları bakımından 100 ses koro okulu modelinin incelenmesi
Examination of the 100 voices choir school model in terms of choir training and practices
- Tez No: 885817
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FUNDA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, koro müziği alanında kendisini yetiştirmek isteyen müzik öğretmeni, akademisyen ve müzikolog birçok kişinin bir araya geldiği bir proje niteliğini taşıyan 100 Ses Koro Okulunun eğitimci görüşleri açısından incelemesi ve bu alanda yapılan çalışmalara bir örnek olabileceği düşüncesiyle tanıtılması amacını taşımaktadır. 100 Ses Koro Okulu ülkemizde özelikle koro anlayışı ve standartlarının daha evrensel boyutlara ulaşmasına, birlikte paylaşımın ve üretimin yaygınlaşmasına katkı sağlamak düşüncesiyle ortaya çıktığı belirtilen bir proje olarak, özellikle koro alanında kendisini geliştirmek isteyenlerin katılımlarına açık, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin de iş birliği ile gerçekleştirilen bir çalışmadır. Çalışma, tarama modelinin kullanıldığı, yarı yapılandırılmış görüşme ve içerik analizi yoluyla verilerin toplandığı, işlendiği ve yorumlandığı nitel bir çalışmadır. 2024 yılı kış kampına katılan eğitimci ve katılımcılardan alınan verilerin işlenmesiyle yürütülen araştırmanın, koro alanında çalışma yapanlara yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the 100 Voices Choir School, which is a project in which many music teachers, academicians and musicologists who want to train themselves in the field of choral music come together, in terms of educators' opinions and to introduce it with the idea that it can be an example of the studies carried out in this field. 100 Voices Choir School, as a project stated to have emerged with the idea of contributing to the understanding and standards of choir to reach more universal levels in our country and to the spread of joint sharing and production, is open to the participation of those who want to improve themselves especially in the field of choir, and is supported by Ankara Music and Fine Arts University and Çanakkale Onsekiz Mart University. It is a study carried out in collaboration. It is a qualitative study in which the survey model is used, data is collected through semi-structured interviews, these interviews are analyzed with content analysis and the data are processed. It is thought that the research conducted by processing the data received from the educators and participants who attended the 2024 winter camp will guide those working in the field of choir.