İran'ın Suriye politikası bağlamında Hizbullah'ın rolünün analizi (2010-2015)
Analysis of the Role of Hezbollah in the context of Iran's Syria policy (2010-2015)
- Tez No: 885829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELENK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Küresel ve bölgesel güçlerin dahil olduğu Suriye'deki vekalet savaşında İran Şiî milislerini Esad rejiminin yanında savaşmak üzere Suriye'deki çatışma sahasına seferber etmiştir. İran destekli Şiî milislerin-kuruluşundan günümüze kadar İran'la ilişkileri göz önünde bulundurulursa- en önemlisi İran'ın bölgedeki en önemli caydırıcı gücü Hizbullah olmuştur. 2010-2015 yılları arası süreci kapsayan bu çalışmada, İran-Hizbullah ilişkileri tarihsel bir bağlama oturtularak Suriye savaşında İran'ın bölgedeki en önemli caydırıcı ve Şiî milis güçlerinden biri olan Hizbullah'ın rolü İran'ın Suriye politikası bağlamında ele alınmıştır. Çalışmanın amacına ve önemine uygun olarak realist teorilerin farklı bir yorumu olan neoklasik realist teori üzerinden İran'ın Suriye savaşındaki politikası analiz edilmiştir. Bu çalışmada Hizbullah İran'ın Suriye'deki ulusal ve güvenlik çıkarlarına hizmet eden bir güç, aynı zamanda İran'ın Suriye'deki dış politika stratejisinin bir uygulayıcısı olarak görülmüştür. İran; Şiî milislerinden Hizbullah'ı dış dengeleme stratejisi doğrultusunda Suriye'ye kanalize etmiş, bu stratejiyle Suriye savaşında güç dengesini sağlamıştır. Ayrıca İran, Suriye rejiminin varlığını bölgedeki ulusal çıkarları ve güvenliği açısından yaşamsal görerek savunma temelli bir strateji izlemiştir.
Özet (Çeviri)
In the proxy war in Syria, in which global and regional powers are involved, Iran has mobilized its Shiite militias to the conflict zone in Syria to fight alongside the Assad regime. The most important of the Iranian-backed Shiite militias - considering their relations with Iran from its establishment to the present day - has been Hezbollah, Iran's most important deterrent force in the region. In this study covering the period between 2010 and 2015, Iran-Hezbollah relations were placed into a historical context and the role of Hezbollah, one of the most important Iranian deterrent forces in the region and Shiite militia forces in the Syrian war, was discussed in the context of Iran's Syria policy. In accordance with the purpose and importance of the study, Iran's policy in the Syrian war has been analyzed through neoclassical realist theory, which is a different interpretation of realist theories. In this study, Hezbollah is seen as a force serving Iran's national and security interests in Syria, as well as an implementer of Iran's foreign policy strategy in Syria. Iran has channeled Hezbollah, one of the Shiite militias, into Syria in line with its external balancing strategy and has achieved the balance of power in the Syrian war with this strategy. In addition, Iran has pursued a defense-based strategy, considering the presence of the Syrian regime vital for its national interests and security in the region.