Turkestan in the accounts of British travellers in the 19th century
19. yüzyıl İngiliz seyyahlarının anlatılarında Turkistan
- Tez No: 885834
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkistan coğrafyası tarihin erken safhalarından itibaren Türklerin ve daha sonra Moğolların hakimiyet alanı içerisinde çok geniş bir bölgedir. Coğrafi olarak Batı Türkistan ve Doğu Türkistan olarak ikiye ayrılan bu bölge hem kadim ticaret yollarının bulunması hem de kadim şehirere sahip olması bakımından her dönemin büyük güçlerinin mücadele sahası olmuştur. 19. yüzyıla gelindiğinde ise güçlü siyasi oluşumdan mahrum kalan Türkistan gelişen dünyada hem gizemini koruyarak cazibe merkezi haline gelmiş hem de büyük güçlerin sömürgecilik yarışında stratejik önemi zamanla artmaya başlamıştır. Özellikle Britanya'nın Hindistan'ı Rusların karadan işgal etmesini önlemesi planında hem de Rusya'nın yayılmacı politikasında her iki güçlü devlet için önemi artmıştır. Bu iki devletin mücadele sahası haline gelen ve Büyük Oyun denilen bu mücadelenin satranç tahtası olan Türkistan'a 19. yüzyılda Britanya keşif ve istihbarat için birçok casus göndermiştir. Bu çalışma 19. yüzyılda Türkistan'ın farklı yerlerine farklı amaçlarla giden çoğunluğu asker kökenli bu İngiliz seyyahların eserlerinin gözünden o zamana kadar pek bilinmeyen içine kapalı hanlıkların bulunduğu Türkistan'daki köleliği, ticareti ve burada yaşayan halkların sosyal ve gündelik hayatlarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The geography of Turkestan is a very large region within the domination of the Turks and later the Mongols from the early stages of history. This region, which is geographically divided into two as Western Turkestan and East Turkestan, has been the battlefield of the great powers of every period, as it has ancient trade routes and ancient cities. Turkestan, which was deprived of a strong political formation in the 19th century, became a center of attraction in the developing world by preserving its mystery, and its strategic importance in the colonial race of the great powers began to increase over time. Its importance for both powerful states increased, especially in Britain's plan to prevent the Russians from invading India by land, and in Russia's expansionist policy. In the 19th century, Britain sent many spies for reconnaissance and intelligence to Turkestan, which became the battlefield of these two states and the chessboard of this struggle called the Great Game. This study examines slavery, trade and the social and daily lives of the people living here in Turkestan, where there were insular khanates that were not well known until then, through the eyes of the works of these British travelers, mostly of military origin, who went to different parts of Turkestan for different purposes in the 19th century.