Political participation in the European countries: Decreasing trends and relations of conventional political participation
Avrupa ülkelerinde siyasal katılım: Geleneksel siyasal katılımın düşüş trendi ve ilişkileri
  1. Tez No: 885836
  2. Yazar: YUSUF BERAT KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR KOCAPINAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Siyasal katılım düzeylerinin azalma eğilimi gösterip göstermediğini belirlemeyi amaçlayan bu tez, geleneksel siyasal katılım ile kurumlara duyulan güven arasındaki ilişkinin yanı sıra geleneksel ve geleneksel olmayan siyasal katılım arasındaki ilişkiyi de incelemektedir. Önceki çalışmalar da göz önünde bulundurularak, geleneksel siyasal katılım ile kurumlara güven arasında pozitif, geleneksel ve geleneksel olmayan siyasal katılım arasında ise negatif bir ilişki beklenmekte ve bu ilişki tezde tartışılmaktadır. Bunları analiz etmek için Uluslararası IDEA, Dünya Değerler Araştırması ve Avrupa Değerler Araştırmasından çeşitli Avrupa ülkeleri için 1981-2022 yılları arasındaki döneme ait veriler elde edilmiştir. İlk olarak, başkanlık, parlamento ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde seçmen katılımı, parti üyeliği, partiler için gönüllü çalışma incelenerek test edilen azalan eğilimler ile Avrupa'da siyasi katılımda azalan eğilimler gözlemlenirken, 5 farklı geleneksel olmayan katılım yönteminde artış eğilimi görülmektedir. Daha sonra da kurumlara duyulan güvende azalma eğilimleri gözlemlenmiş ve bunun geleneksel katılımla ilişkisi analiz edilmiştir. Tezde, hem geleneksel katılımın hem de kurumlara duyulan güven düzeyinin azalma eğiliminde olduğu ancak aralarında güçlü bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma ayrıca geleneksel ve geleneksel olmayan katılımın zıt trend yönüne sahip olduğunu göstermiş ve yine aralarında zayıf bir ilişki gözlemlenmiştir. Tez ayrıca iki ilginç noktayı da ortaya koymuştur: Kamu hizmetlerine ve sendikalara duyulan güven diğer kurumlardan olumlu yönde ayrışmaktadır ve katılımdaki düşüş eğilimi devam ederken, son on yılda istikrarlı veya artan bir eğilimin işareti vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine whether political participation levels show decreasing trends, and examines the relationship between conventional political participation and confidence in institutions, along with the relationship between conventional and unconventional political participation. By also taking the previous studies into consideration, positive correlation between conventional political participation and confidence in institutions, and negative correlation between conventional and unconventional political participation are expected and argued in this thesis. In order to analyze these, the data were obtained from International IDEA, World Values Survey and European Values Study for the period between 1981 and 2022 for various European countries. First, decreasing trends tested by examining voter turnout in presidential, parliamentary and European Parliament elections, party membership, voluntary work for parties, and decreasing trends in political participation in Europe are observed while 5 different unconventional participation methods have an increasing trend. Later, decreasing trends in confidence in institutions were observed and its relationship with conventional participation was analyzed. The thesis reached an outcome that while both conventional participation and level of confidence in institutions have decreasing trends, there is no strong relationship among them. The study also showed that conventional and unconventional participation have opposite trend direction, and a weak relation was observed again. The thesis also showed two interesting points: Confidence in civil services and labor unions diverges positively from other institutions, and while the decreasing trend in participation continues, there is a sign of a stable or increasing trend in the last decade.