Dijitalleşme sürecinin dizi içeriklerine etkisi
The impact of the digitalization process on TV series content
  1. Tez No: 885844
  2. Yazar: MEHMET FATİH CİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dijital kavramı son elli yıldır içeriği basitten daha gelişmiş ve karmaşık hale gelerek, aynı zamanda farklı tamlamalarla yoğun olarak kullanılmaktadır. Dijitalleşmenin günümüzde geldiği kapsayıcı ve bütüncül halini dijital ekosistem kavramı hem bütüncüllüğe hem de parçalar arasındaki karmaşık ilişki ve etkileşime vurgu yaparak açıklamaktadır. Günümüzde dijital platform yaygın olarak daha özel anlamda internet üzerinden video sağlayan isteğe bağlı video servislerini ifade etmektedir. Söz konusu dijital platformlar abonelik ücreti karşılığında, ücretsiz veya reklamlı olarak farklı iş modellerinde faaliyet göstermektedir. Dijital kavramının gelişim ve genişleme serüvenine benzer şekilde televizyon kavramının da yüz yılı aşkın bir gelişme, kapsam genişlemesi ve karmaşık hale gelme öyküsü olduğu söylenebilir. Televizyon içerikleri arasında erken dönemden günümüze dizilerin önemli yer kapladığı görülmektedir. Dizilerin başarısında, öykü boyutu diğer faktörlere nazaran öne çıkmaktadır. Kafalenos, Todorov ve Propp'un dramatik yapı yaklaşımlarını harmanlayarak dengesizlikten dengeye doğru on işlevden oluşan özgün bir öykü karakteristik yapısı formüle etmiştir. Bu çerçevede, Ercan Mehmet Erdem'in yazdığı önce televizyonda yayımlanan dijital platformda devam niteliğinde yayımlanan Behzat Ç. dizisi ve Levent Cantek'in yazdığı Mor Menekşeler ve Yeşilçam dizileri aynı dönemde geçmesi ve dönemin siyasi iklimi, gündelik yaşamı ve yer altı dünyasından da kesitler sunması nedeniyle mukayese için örnek teşkil etmektedir. Bu çerçevede Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi ve Mor Menekşeler dizileri bağlamında televizyonun sanat üretebilecek bir kapasiteye sahip olduğu ve sanatsal bir potansiyeli olduğuna dair bulgular tespit edilmiştir. Dijital platform dizilerinde ise dbu kapasite ve potansiyelin çok daha fazla olduğunu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of digital and digitalisation has evolved over the last fifty years, becoming more advanced and complex than its initial simplicity. The all-encompassing and holistic nature of digitization in today's context is explained by the concept of the digital ecosystem, emphasizing both the complexity of relationships among its components and their interactions. In today's context, digital platforms commonly refer to demand-driven video services over the internet. Similar to the development and expansion journey of the digitalisation concept, television has a history of over a century of development, broadening its scope and becoming more complex. When considering television content, it is evident that series have played a significant role from the early days to the present. The success of series is often linked to the narrative dimension, which forms a fundamental basis for success compared to other factors. Kafalenos, formulated a unique narrative structure by harmonising dramatic structure approaches of Todorov, and Propp, consisting of ten functions from disequilibrium to equilibrium. Within this context, Behzat Ç., a series initially broadcast on television and continued on a digital platform, written by Ercan Mehmet Erdem, and Mor Menekşeler, and the Yeşilçam which written by Levent Cantek, are exemplary for comparison. These series are set in the same period and provide glimpses into the political climate of the time, the transformation of everyday life, aspects of underground world. Considering Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi and Mor Menekşeler, there is evidence supporting the idea that television has the capacity to produce art and possesses artistic potential. However, it becomes apparent that the capacity and potential of television go even further in digital platforms