Güzel sanatlar eğitiminde yapay zekanın resim üzerine katkısına yönelik bir inceleme
An exami̇nati̇on on the contri̇buti̇on of arti̇fi̇ci̇al intelli̇gence to pai̇nti̇ng i̇n fi̇ne arts educati̇on
  1. Tez No: 885857
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEYSEM SAMSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, güzel sanatlar eğitiminde yapay zekanın (YZ) resim üzerine katkılarını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümünde öğrenim gören sekiz öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, keşfedici karma desen, açımlayıcı karma desen ve veri toplama araçları olarak doküman, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve rubrik değerlendirmesi kullanılmıştır. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler, uzman değerlendirmeleri ve rubrik puanlamaları ile elde edilmiştir. Araştırma bulguları, yapay zeka araçlarının resim oluşturma sürecinde öğrencilere önemli kolaylıklar ve verimlilik sağladığını ortaya koymaktadır. Katılımcılar, bu araçların yaratıcı süreçlerini hızlandırdığını ve ekonomik açıdan avantaj sağladığını belirtmişlerdir. Ancak, yapay zeka araçlarının yaratıcı süreci olumsuz etkileyebileceği, tembellik ve hazıra konma gibi dezavantajlar doğurabileceği de ifade edilmiştir. Yapay zeka araçlarının yaratıcılığa olan etkisi konusunda katılımcılar arasında farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Bazı katılımcılar, yapay zekanın yeni fikirler oluşturma ve kompozisyon geliştirme konusunda yardımcı olduğunu belirtirken, diğerleri yaratıcılığı sınırladığını ifade etmişlerdir. Katılımcılar, yapay zekanın görsel destek sağlama ve pratikte kolaylık sunma açısından avantajlı olduğunu, ancak öğretmenlerin rehberlik ve mentorluk açısından kritik bir rol oynadığını belirtmişlerdir. Yapay zeka araçlarının öğretmenlerin rehberliği ile dengeli bir şekilde kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Genel olarak, katılımcılar yapay zeka araçlarını olumlu değerlendirmiş, ancak kullanımda bazı zorluklar yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Araştırmanın sonuçları, yapay zeka araçlarının güzel sanatlar eğitiminin resim alanına önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Ancak, bazı dezavantajlar ve kullanım zorlukları da ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the contributions of artificial intelligence (AI) to painting in fine arts education. The study group comprises eight students from the Painting Department of the Faculty of Fine Arts and Design at İnönü University during the 2023-2024 academic year. The research employs exploratory and explanatory mixed methods, using tools like document analysis, semi-structured interviews, and rubric assessments. Qualitative data were gathered through interviews, expert evaluations, and rubric scores. The findings indicate that AI tools offer significant ease and efficiency in the painting process. Participants noted that these tools sped up their creative processes and provided economic benefits. However, concerns were raised about AI's potential to negatively impact creativity by encouraging laziness and reliance on pre-made solutions. Opinions on AI's effect on creativity varied; some found it helpful in generating ideas and developing compositions, while others felt it limited creativity. Participants recognized AI's advantages in offering visual support and practical convenience but emphasized the crucial role of teachers in providing guidance. It was concluded that AI tools should be used in balance with teacher guidance. Overall, while participants viewed AI tools positively, they also encountered challenges. The study's results suggest that AI tools contribute significantly to painting in fine arts education but also present some challenges.