COVID-19 bağlamında kötülük problemi (Tokat ili örneği)
The problem of evil in the context of COVID-19 (Tokat province example)
- Tez No: 885862
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma 21. yüzyılın önemli salgınlarından biri olan Covid-19 pandemisinin bireylerin kötülük problemine yönelik bakış açılarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda pandeminin dini inanç, duygu, düşünce ve başa çıkma becerileri üzerindeki etkilerini belirlemeyi hedeflemektedir. Araştırmamız Tokat ilinde yaşayan ve Covid-19 geçiren bireylerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara uygulanan anketler aracılığıyla pandeminin dini ve manevi yaşam üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular Covid-19 pandemisinin bireylerin dini pratiklerinde ve manevi dayanıklılıklarında önemli değişimlere yol açtığını göstermektedir. Pandemi süresince dini başa çıkma mekanizmalarının önemi artmış, bireylerin dini inançlarını güçlendirme eğilimleri gözlemlenmiştir. Bu süreçte dini ve manevi pratiklere yönelimin bireylerin psikolojik ve toplumsal dayanıklılığına olumlu katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Çalışmamızın sonuçları gelecekte benzer krizlerle karşılaşma durumunda kullanılabilecek stratejilerin geliştirilmesine ve dini başa çıkma mekanizmalarının öneminin daha iyi anlaşılmasına yönelik değerli bilgiler sunmaktadır. Ahlaki kötülük bağlamında Covid-19 pandemisi dini ve manevi yaşamın bireylerin zor zamanlarla başa çıkmalarındaki rolünü vurgulamakta ve bu tür küresel krizlerin ahlaki ve manevi boyutlarını anlamamıza katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perspectives of individuals on the problem of evil in the context of the Covid-19 pandemic, one of the significant pandemics of the 21st century. It also aims to determine the effects of the pandemic on religious beliefs, feelings, thoughts, and coping skills. The research was conducted with the participation of individuals living in Tokat province who had contracted Covid-19. Through surveys administered to participants, the effects of the pandemic on religious and spiritual life were analyzed in detail. The findings of the research indicate that the Covid-19 pandemic led to significant changes in individuals religious practices and spiritual endurance. During the pandemic, the The research findings indicate that the COVID-19 pandemic significantly changed individuals religious practices and spiritual resilience. During the pandemic, the importance of religious coping mechanisms increased and tendencies to strengthen religious beliefs were observed. It was found that turning to religious and spiritual practices during this period positively contributed to individuals psychological and social endurance. In this study's results provide valuable insights for developing strategies that can be used in similar crises and a better understanding of the importance of religious coping mechanisms. The COVID-19 pandemic highlights the role of religious and spiritual life in helping individuals cope with difficult times. It contributes to understanding the moral and spiritual dimensions of such global crises.