Hüseyin Nihâl Atsız'da politik olan ve devlet fikri
Politics and the thought of the state in Hüseyin Nihal Atsız
  1. Tez No: 885870
  2. Yazar: SHAHID DAVUDOGHLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBEYAZ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnsan, doğası gereği sosyopolitik yapı içerisine hapsedilmiş zoon politikon`dur. Nitekim insan, tarihin her aşamasında içerisinde bulunduğu sosyopolitik yapının sınırlarını öğrenme ve bu doğrultuda“ideal sistemler”keşfetme ihtiyacı duymuştur. Belirli bir halk/milletin belirli toprak parçası üzerindeki siyasî durumu olan devlet, modern insan açısından aşılamaz bir gerçekliktir. Fakat 20. yüzyıla gelindiğinde devletin“aşkın siyasî güç”olma özelliği liberal ve anarşist dünya görüşlerince sekteye uğratılmıştır. Liberal ve anarşist dünya görüşlerine meydan okuyan 20. yüzyılın en önemli isimlerden biri Carl Schmitt`dir. 20. yüzyılın ekonomi-teknik dünya görüşüne karşı Schmitt`in silahı“siyasal kavramı”dır. Schmitt, 20. yüzyılda“devlet”kavramıyla ilgili anlayışlarda yaşanan krizi,“siyasal kavramı”ndan hareketle bertaraf etmeğe çalışmıştır. Schmitt`in“devlet”kavramlaştırması, özellikle“siyasal kavramı”nın iki temel sütunu olan jus belli ve hostis kavramları üzerinden gerçek siyasî hüviyete kavuşmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada 20. yüzyılın önemli Türkçü ideologlarından biri olan Hüseyin Nihâl Atsız`ın kaleme aldığı eserler, Schmitt`in“politik olan”ve“devlet”kavramlarıyla ilgili anlayışlar esas alınarak çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışma boyunca Atsız fikriyatının temel yapıtaşı olan“ülkü”kavramının Schmitt`in“siyasal kavramı”yla olan benzer ve farklı tarafları açığa çıkarılmaya çalışılmıştır.“Ülkü”kavramından hareketle Atsız`da mümkün“devlet”biçiminin sınırları, Schmitt`in“devlet”kavramlaştırması esas alınarak saptanmaya çalışılmıştır. Bu bakımdan tezin temel önermesi, politik olan olarak“ülkü”kavramından yola çıkarak Atsız`da“devlet”kavramlaştırması yapılabilir olmaktadır.
Özet (Çeviri)
A person is a zoon politikon who is imprisoned within a sociopolitical structure by nature. As a matter of fact, man has felt the need to learn the boundaries of the sociopolitical structure he is in at every stage of history and to discover“ideal systems”in this direction. The state, which is the political situation of a certain people/nation on a certain piece of land, is an insuperable reality from the point of view of modern man. But by the 20th century, the state`s ability to be a“transcendent political power”was disrupted by liberal and anarchist worldviews. One of the most important figures of the 20th century who challenged liberal and anarchist worldviews was Carl Schmitt. Schmitt`s weapon against the economic technical worldview of the 20th century is the“political concept”. Schmitt has tried to eliminate the crisis experienced in the understanding of the concept of“state”in the 20th century by using the“political concept”. Schmitt's conceptualization of the“state”achieves a real political identity, especially through the concepts of jus belli and hostis, which are the two main pillars of the“political concept”. Therefore, in this study, the works written by Hüseyin Nihal Atsiz, one of the important Turkish ideologists of the 20th century, were tried to be analyzed based on Schmitt`s understanding of the concepts of“political”and“state”. Throughout the study, similar and different sides of the concept of“ideal”, which is the basic building block of Atsiz`s idea, with Schmitt`s“political concept”have been tried to be revealed. Starting from the concept of“ideal”, the limits of the possible form of“state”in Atsız have been tried to be determined based on Schmitt`s conceptualization of the“state”. In this respect, the basic premise of the thesis is that based on the concept of“ideal”as a political one, the conceptualization of“state”can be made in Atsız.