Beliren yetişkinlerin ilişki doyumu yordayıcıları
Predictors of emerging adults' relationship satistaction
- Tez No: 885871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSU MUTLU ÇAYKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı, beliren yetişkinlerin ilişki doyumlarının romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları, toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ve ilişkisel öz yeterlik tarafından yordanıp yordanmadığının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de yaşayan 453 beliren yetişkin (%77.9 kadın, %21.2 erkek) oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Romantik İlişki Obsesyon ve kompulsiyonları Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Öz Yeterlik Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları modeldeki değişkenlerin birlikte, ilişki doyumuna ilişkin varyansın % 27'sini açıkladığını göstermektedir. Beliren yetişkinlerin ilişki doyumları, romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ve ilişkisel öz yeterlik tarafından negatif yönde anlamlı düzeyde yordanmaktadır. Toplumsal cinsiyet rolleri tutumunun ilişki doyumunu anlamlı olarak yordamadığı bulunmuştur. İlişki doyumunun cinsiyette gruplar arası fark göstermediği, ilişki evresi ve sosyoekomonik düzeyin belirli gruplar arasında fark gösterdiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilgili alan yazın doğrultusunda tartışılmış ve gelecek araştırmalar ile uygulayıcılar için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine whether the relationship satisfaction of emerging adults is predicted by romantic relationship obsessions and compulsions, gender role attitudes, and relational self-efficacy. The sample of the research consists of 453 emerging adults (%77.9 female, %21.2 male) living in Turkey. Within the scope of the research, data were collected with the Personal Information Form, the Relationship Satisfaction Scale, the Romantic Relationship Obsessions and Compulsions Scale, the Gender Roles Attitude Scale, and the Self-Efficacy in Romantic Relationships Scale. Multiple regression analysis method was used to analyze the data. Multiple linear regression analysis results show that the variables in the model together explain 27% of the variance in relationship satisfaction. Relationship satisfaction of emerging adults is negatively and significantly predicted by romantic relationship obsessions and compulsions and relational self-efficacy. It was found that gender role attitudes do not significantly predict relationship satisfaction. It was observed that relationship satisfaction does not differ between groups in terms of gender, but relationship stage and socioeconomic level differ between certain groups. The findings obtained from the research were discussed in line with the relevant literature and various suggestions were made for future research.