Uluslararası kitlesel göç ve göçe hedef olan devletlerin sosyal politikalarına etkisi: türkiye sağlık politikaları üzerine bir değerlendirme
International mass migration and its impact on the social policies of states targeting migration: an evaluation on turkey's health policies
  1. Tez No: 885875
  2. Yazar: İLKNUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanlar, yaşadıkları yerlerden ekonomik, sosyal, siyasal veya kültürel sebeplerle bireysel olarak ya da topluca göç etmektedir. Başka ülkelerin sınırlarına geçici veya kalıcı yapılan bu hareket uluslararası göç olarak tanımlanmaktadır. 2011 yılında Suriye iç savaşının neden olduğu uluslararası kitlesel göç hareketinin etkileri, sadece komşu ülkeler ile sınırlı kalmayarak Avrupa Birliği'ni de etkilemiştir. Bu nedenle uluslararası düzensiz göçmen sorunu, bölgesel bir sorun olmaktan çıkarak uluslararası sorun halini almıştır. Uluslararası göç, meydana gelme sebepleri ve boyutları itibarıyla, hem göçmenler için hem de göçe hedef olan ülke için birçok olumsuz duruma ve soruna neden olabilir. Bu olumsuzluklardan biri de, sığınmacılardan kaynaklı sağlık alanında yaşanan sorunlardır. Bu tezde, uluslararası kitlesel göçün, göç alan ülkelerin sosyal politikalarına olan etkilerini Türkiye'nin sağlık politikaları üzerinden değerlendirmektedir. Özellikle 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşının ardından Türkiye'ye gelen büyük mülteci nüfusunun, ülkenin sağlık sistemi ve politikaları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Türkiye, bulunduğu coğrafi konum ve açık kapı politikasıyla milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum, sağlık hizmetlerinin sunumunda önemli değişikliklerin yaşanmasına neden olarak bu politika alanlarında düzenlemelerin yapılmasını zorunlu kılmıştır.
Özet (Çeviri)
People migrate individually or collectively for economic, social, political or cultural reasons. This movement across the borders of other countries, temporarily or permanently, is classified as international migration. The effects of the international mass migration movement caused by the Syrian civil war in 2011 were not limited to countries only, but also affected the European Union. That's why there is a problem of international disorder, there is no regional problem, there is an international problem. International migration, depending on its reasons and size, can cause many negative situations and problems for both immigrants and the destination country. One of these negativities is the health problems caused by refugees.. This thesis evaluates the effects of international mass migration on the social policies of the receiving countries through Turkey's health policies. In particular, the effects of the large refugee population that came to Turkey after the Syrian civil war that started in 2011 on the country's health system and policies were examined. Türkiye hosts millions of refugees with its geographical location and open-door policy. This situation has caused significant changes in the provision of health services and made it necessary to make regulations in these policy areas