Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi edilen mide kanseri hastalarının özellikleri ve prognozu
  1. Tez No: 88588
  2. Yazar: YILMAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. UĞUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmamızla, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde tedavi edilmiş olan mide kanserli hastaların özeliklerini, prognozlarını ve prognozlarına etki eden faktörleri araştırdık. 15/12/87 - 29/5/99 tarihleri arasında, Medikal Onkoloji, Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi Servislerine başvuran mide adenokarsinomlu toplam 173 hasta, retrospektif olarak incelendi. Başvuruda ortalama yaş 57.4 (22-92) idi. Hastaların 108'i erkek, 65'i kadındı, ölen hastalar dahil medyan izlem süresi, 4 (0-66) aydı. Tüm hastalarda, medyan sağkalım süresi 12.0±2.5 ay (% 95 CI*: 7.0-17.0), 3 yıllık sağkalım oranı % 18 idi. Prognostik faktörlerin sağkalıma etkileri açısından tek değişkenli analizde küratif, subtotal, R0 rezeksiyonlar, prognozu olumlu etkiliyordu. Borrmann Sınıflaması, tümör lokalizasyonu, pT, pN, ve evre prognozu belirleyen diğer faktörlerdi. Hastaların tümüne ilişkin ve prognostik faktörlere göre sağkalım süreleri, gelişmiş ülkelerden bildirilen serilerinkine göre daha düşüktü. * CI: güven aralığı
Özet (Çeviri)
ingilizce özet In this study, we investigated the clinicopathological properties, prognosis and the factors that affected the prognosis, in the patients that were treated in Dokuz Eylül University Hospital. 173 patients with gastric adenocarcinoma, that presented to Medical Oncology, General Surgery and Gastroenterology Departments between 15/12/87 - 29/5/99 were evaluated retrospectively. At presentation, the mean age was 57.4 (range, 22-92). 108 of the patients were male and 65 were female. In all patients including the dead ones, median follow-up was 4 (range, 0-66) months. Cumulative survival time was median 12.0±2.5 month (% 95 CI; 7.0-17.0) and 3 year survival rate was % 18. In the univariate survival analysis of the prognostic factors, curative, subtotal, R0 resections were affecting the prognosis positively. Borrmann classification, tumor localization, pT, pN, and stage were the other factors affecting prognosis. The overall and prognostic factor specific survival rates were lower than the resuults reported from well-developed countries. ?ffifc YÖKSl&Öİlrftel KBRULÖ mvimmimwm merkez!