Çoklu doz insülin enjeksiyonu ya da sürekli cilt altı insülin infüzyon pompası ile tedavi edilen çocuk ve adölesan tip 1 diabetes mellitus hastalarında sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve metabolik kontrol
Health-related quality of life and metabolic control in pediatric and adolescent TYPE 1 diabetes mellitus patients treated with multiple dose insulin injection or continuous subcutaneous insulin infusion pump
- Tez No: 651495
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE BÖBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 1 diyabet gibi kronik bir hastalık çocuklarda sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini etkilemekte olup tip 1 diyabetli çocuklar ve sağlıklı akranlarında yapılan sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi çalışmalarından çelişkili sonuçlar bildirilmiştir. Son 20 yılda konvansiyonel insülin tedavisi yerini yoğun insülin tedavisine bırakmış olup, yoğun insülin tedavisi günlük çoklu doz insülin enjeksiyonlarıyla veya sürekli cilt altı insülin infüzyonu (insülin pompası kullanılarak) ile yapılmaktadır. Günlük çoklu doz insülin tedavisi veya sürekli cilt altı insülin tedavisi sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini ve metabolik paremetreleri farklı şekilllerde etkileyebilir. Bu çalışma ile tip 1 diyabetes mellitus tanılı çocuk ve adölesanlarda, çoklu doz insulin enjeksiyonu ya da sürekli cilt altı insülin infüzyon pompası ile tedavi edilen hastaların tedavi şeklinin, hastanın sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve hastalığın metabolik kontrolü üzerine etkisi araştırılarak tip 1 DM hastalığının tedavi stratejisinin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tip 1 diyabetes mellitus tanısıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniği'nde takip edilmekte olan, diyabet dışında yaşam kalitesini etkileyecek majör hastalığı olmayan, 8-18 yaş aralığındaki hastalar ve ebeveynleri çalışmaya alınmıştır. Şubat 2020 ile Haziran 2020 tarihleri arasında 135 tip 1 diyabetli hasta ve ebeveynine Varni ve ark. tarafından 2003 yılında geliştirilmiş olan Diabetes Mellitus'lu çocuklarda yaşam kalitesi ölçeği (PedsQL 3.0) çocuk ve ebeveyn formu ile sosyodemografik veri formu doldurtularak veriler toplandı. Metabolik verilere hastaların yazılı ve elektronik ortamdaki kayıtlarından ulaşıldı. Parametrik testlerde student T testi, independent T testi, paired-sample T testi ve One-Way ANOVA testi kullanılırken; non parametrik testlerde ise Wilcoxon Sign, Mann-Whitney U ve Kruskall-Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Type 1 diabetes mellitus alters quality of life associated with health. Contradictive studies were published about how type 1 diabetes mellitus effects the quality of life compared to healthy population. Conventional insulin therapy gave place to intensive insulin therapy for last 20 years. Intensive insulin therapy is defined as daily multiple doses of insulin injection or subcutanous continuous insulin infusion (insulin pump therapy). Daily multiple doses of insulin injection and insulin pump therapy can effect quality of life and metabolic parameters in a variable manner. In this study we aim to contribute to type 1 diabetes mellitus treatment strategies by investigating the effects of treatment choices on quality of life and metabolic parameters of type 1 diabetes mellitus diagnosed children and adolescences that using daily multiple doses of insulin injection or subcutanous continuous insulin infusion. Materials and Method: 8 to 18 years old, type 1 DM diagnosed children that are followed in Dokuz Eylül University Childrens Hospital, Child Endocrinology Clinic and their parents are included into the study. We excluded the children who is diagnosed of any other major disease that can effect quality of life. We reached 135 type 1 DM patient and their parents between february 2020 to june 2020. We conducted questionnaire known as quality of life scale for diabetes mellitus diagnosed children (PedsQL 3.0) that is developed by Varni at all in 2003, to both parents and children. Sociodemographic data are also noted. Metabolic parameters are collected from childrens electronical records and patients files. Student T-test, independent T test, paired-sample T test and One-Way ANOVA test is used for parametrical data and for Non-parametric analysis Wilcoxon Sign, Mann- Whitney U and Kruskall-Wallis tests were used.