Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Kliniği'nde tirozin kinaz inhibitörü uygulanan kronik miyeloid lösemi hastalarının klinik, demografik ve yanıt özelliklerinin geriye dönük olarak değerlendirilmesi
The clinical, demographic and treatment response properties of chronic myeloid leukemia patient who are treating with tyrosine kinase inhibitors
- Tez No: 391119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ALACACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ: Kronik Miyeloid Lösemi (KML) öncül hücrelerin anormal klonal çoğalması ile kendini gösteren bir kök hücre hastalığı olup, erişkin lösemilerinin % 15'ini oluşturur. KML tedavisinde 1998' de bir tirozin kinaz inhibitörü (TKİ) olan imatinib mesilatın kullanıma girmesi ile ölümcül bir hastalık olarak değerlendirilen hastalığının uzun dönem kronik fazda izlenmesi sağlanmıştır. KML hastalarında beklenen uzun sağ kalım süresi ve ömür boyu tedavi uygulanması nedeniyle tedavi maliyeti hasta yönetiminde göz önünde bulundurulmalı dirençli olgularda etkin tedavi değişikliği zamanında yapılması gerekmektedir. AMAÇ: TKİ ile tedavi altında olan KML hastalarımızda etkin tedavi değişikliği zamanında yapılıp yapılmadığı, tedavi yanıt oranları sağ kalım verilerinin güncel litearatür ile benzer olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif dosya taraması yapılarak 88 KML hastası çalışmaya alınmıştır. KML tanısı ile tirozin kinaz inhibitorü tedavisi alan hastalarımızın demografik özellikleri, klinik seyirleri, tedavi yanıtları geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen KML hastalarında Ortalama izlem süresi 5,5 yıl(67 ay) Tüm sağkalım oranı (OS)% 83 saptanmıştır. Sağkalım oranı imatinib yanıt oranlarının değerlendirildiği İRİS çalışmasına yakın ancak ELN (European LeukemiaNet) 2013 verilerine göre geride kalmaktadır. İkinci-üçüncü kuşak tirozin kinaz inhibitörleri(dasatinib, nilotinib, ponatinib) tedavilerine geçilen dirençli olgularda tedavi yanıt oranları güncel literatür ile benzer bulunmuştur. Çalışmamızda tanıdan itibaren İmatinib jenerik formulasyonlarını kullanan hastaların tedavi yanıt oranları İmatinib jenerik formulasyonlarını kullanmayan hastalar ile benzer saptanmıştır. SONUÇ: Tedavi maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda imatinib jenerik ilaç formülasyonları KML hastalarında tedavi yanıt kaybına neden olmadıkları için tercih edilebilir. KML hastalarında sitogenetik ve moleküler izlemlere uyularak, zamanında ve hastanın ko-morbid durumlarını da gözeterek yapılan tedavi değişiklikleri ile literatürü destekler düzeyde uzun dönem sağ kalım ve hastalıksız sağkalım elde edilebilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: kronik miyeloid lösemi, imatinib mesilat, dasatinib, nilotinib, ponatinib.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chronic myeloid leukemia (CML) is a stem cell disease with abnormal clonal proliferation of progenitor cells, constitute 15 % of adult leukemia. It has known to be CML is a fatal disease but since 1998, with the use of a tyrosine kinase inhibitor (imatinib mesylate) cml became a long-term evaluated chronic phase disease. Because of long expected survival in cml patients and needs to be treated for life; the cost of treatment should be considered and In resistant cases, effective treatment changes must be done at the right time. AIM/HYPOTHESIS: This study aims to investigate that effective management of tki treatment and overall survival in cml patients. Additional aim is to discuss the results with current literature. MATERIAL AND METHOD: This study included 88 cml patient who are treating with tyrosine kinase inhibitors . the clinical, demographıc and treatment response properties of these patients were evaluated. RESULTS: The mean follow- up period were 5.5 years (67 months) and overall survival (OS ) were 83% . Overall survival rate is close to IRIS (the study which evaluated imatinib response rates) but According to 2013 data of ELN (European leukemianet)it is lagging behind. İn resistant patient, second and third generation tyrosine kinase inhibitors ( dasatinib , nilotinib , ponatinib ) treatment response rates were similar the current literature. Some of newly diagnosed CML patients treatment was initiated with the other generic formulation of imatinib, these patient treatment response rates are similiar to first imatinib formulation. CONCLUSION: Considering the cost of treatment, imatinib generic drug formulations may be preferred as first imatinib Formula without any response loss. In CML patients long- term survival and disease-free survival can be obtained as a current literature data , with effective monitoring cytogenetic- molecular response and treatment changing at the rigt time with considering the patient co-morbidity KEY WORDS: Chronic myeloid leukemia, imatinib mesilat, dasatinib, nilotinib, ponatinib.