Türkiye'de at yarışları endüstrisinin sosyo-ekonomik analizi
Socio economic analysis of turkish horse racing industry
- Tez No: 885883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS AKKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünyada ve Türkiye'de at yarışı sosyo ekonomik ve sosyo kültürel açıdan önem arz eden bir endüstridir. Bu bakımdan hem at yarışı endüstrisi hem de bahis piyasaları sosyal bilimlerin merceği altındadır. Çalışma kapsamında Türkiye'de at yarışçılığının toplumsal ilişkiler bağlamında tarihsel gelişimi-dönüşümü, at yarışı endüstrisinin yapısal analizi ve üretim ilişkileri incelenmiştir. Bu ilişkiler içerisindeki emeğin rolü ve görünümü, bahis piyasaları ve at yarışçılığı arasındaki ilişki, at yarışı endüstrisinin sosyo ekonomik etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve görüşme tekniği ile sahadan elde edilen veriler çalışma içerisinde analiz edilmiştir. Bu analizler neticesinde elde edilen bulgular kapsamında yapılacak iyileştirmelerin sektördeki büyümeyi destekleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Horseracing is an industry of significant socio-economic and socio-cultural importance both in the world and in Turkey. In this context, both the horseracing industry and the betting markets are under the scrutiny of social sciences. This study examines the historical development and transformation of horseracing in Turkey within the context of social relations, the structural analysis of the horseracing industry, and the production relations involved. The role and visibility of labor within these relations, the relationship between betting markets and horseracing, and the socio-economic impacts of the horseracing industry have been investigated. A qualitative research method was used in the study, and data obtained from the field through interviews were analyzed. Based on the findings from these analyses, it is believed that the proposed improvements will support the growth of the sector