Curling spor branşında yarışan sporcuların çok yönlü liderlik yönelimleri düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of multidimensional leadership orientation levels of athletes competing in curling sports branch in terms of different variables
  1. Tez No: 885920
  2. Yazar: AYŞE GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türkiye'de Curling sporu yapan sporcuların farklı değişkenler açısından Çok Yönlü Liderlik Yönelim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma“Tarama Modeli”olarak uygulanmıştır. Türkiye'de 2021-2022 yılında curling spor branşında Süper Lig, 1. Lig ve 2. Lig klasmanında mücadele eden ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 97 kadın ve 95 erkek olmak üzere toplam 192 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Tüm analizler SPSS 25,0 istatistik programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to determine the multidimensional leadership orientation levels of the athletes who do curling in Turkey in terms of different variables and to offer suggestions according to the results. Method: This study was applied as a“Screening Model”, and consisted of a total of 192 athletes, '97 women and 95 men' who actively competed in super leauge, 1st and 2nd divisions during 2021/2022 season and voluntarily participated in the study. The“Personal Information Form”and the“Multidimensional Leadership Orientations Scale (ÇLYS)”were together used in the study. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data.