PİKSEÇ uygulamasının çocuklarda periferik intravenöz kateter girisim basarısına, agrı ve emosyonel durumuna etkisi
The effect of the PİKSEC app on peripheral intravenous catheter insertion success, pain, and emotional level in children
  1. Tez No: 885924
  2. Yazar: YELİZ TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TOPAN, DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, 3-6 yaş arası hastanede yatarak tedavi gören çocuklarda periferik intravenöz kateter girişiminde PİKSEÇ uygulamasının kullanımının periferik intravenöz kateter girişim başarısı ile çocukların ağrı ve emosyonel durum puanları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize olmayan gruplarda son test kontrol gruplu tasarım kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesinin genel pediatri servisinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini 3-6 yaş arası hastaneye yatış yapan ve periferik intravenöz kateter yerleştirilecek olan 100 çocuk (kontrol grubu=50, deney grubu=50) oluşturdu. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“PİK Takip Formu”,“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği”ve“Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği”ile 15 Aralık 2023–15 Nisan 2024 tarihleri arasında toplandı. Kontrol grubunda PİK girişimleri servis rutinleri doğrultusunda gerçekleştirildi. Deney grubunda ise miniMAGİC yönergeleri ve zorlu intravenöz girişim skoru doğrultusunda hazırlanan PİKSEÇ uygulaması aracılığı ile çocuklar, girişimi öncesinde değerlendirildi. Deney grubunda kontrol grubuna kıyasla ilk PİK girişiminde başarı oranının 2.25 kat (1.011-5.019) arttırdığı belirlendi (p0.05). Deney grubunda PİK girişiminde emosyonel göstergeler ölçeğine göre ortalama emosyonel durum puanının daha düşük olduğu saptandı. Sonuç olarak, PİK girişimi öncesinde çocuğun PİKSEÇ uygulaması kullanılarak değerlendirilmesi ilk PİK girişiminde başarı oranını arttırmada, girişim sayısını azaltmada ve çocukların emosyonel durumlarının daha iyi düzeyde olmasında etkiliydi. Clinical Trial kayıt numarası: NCT06186518
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of using the PİKSEÇ application on the success of peripheral intravenous catheter (PIVC) insertion and the pain and emotional status scores of hospitalized children aged 3-6 years undergoing PIVC insertion. The study employed a post-test control group design with non-randomized groups. The research was conducted in the general pediatric ward of an education and research hospital. The sample consisted of 100 children (control group=50, experimental group=50) aged 3-6 years who were admitted to the hospital and required PIVC insertion. Data were collected between December 15, 2023, and April 15, 2024, using the“Demographic Information Form,”“PIVC Monitoring Form,”“Wong-Baker Faces Pain Rating Scale,”and“Children's Emotional Manifestation Scale.”In the control group, PIVC insertions were performed according to routine ward procedures. In the experimental group, children were evaluated using the PİKSEÇ application, prepared according to the miniMAGIC guidelines and difficult intravenous access score, before the procedure. It was found that the first attempt success rate of PIVC insertion in the experimental group was 2.25 times higher (1.011-5.019) compared to the control group (p0.05). The experimental group had lower mean emotional status scores according to the Children's Emotional Manifestation Scale during PIVC insertion. In conclusion, evaluating the child using the PİKSEÇ application before PIVC insertion was effective in increasing the success rate of the first PIVC attempt, reducing the number of attempts, and improving the children's emotional status. Clinical Trial registration number: NCT06186518