Kinetik beyin egzersizlerinin yaşlılarda denge ve çift görev aktivitelerine etkisi
The effect of kinetic brain exercises on balance and dual-task activities in the elderly
- Tez No: 885923
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacı, huzurevinde yaşayan sağlıklı yaşlı bireylerde Kinetik Beyin Egzersizlerinin denge ve çift görev aktivitelerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 65-80 yaş (73,88±3,69 yıl) aralığında 4'ü kadın 29'u erkek olmak üzere toplam 33 birey tamamladı. Araştırmada, bireylerin demografik ve klinik özellikleri kaydedildikten sonra çift görev aktiviteleri için Çift Görev Performans Testleri, denge için Zamanlı Kalk ve Yürü Teti (ZKYT), Fonksiyonel Uzanma Testi, yürüyüş hızı için 10 Metre Yürüme Testi , düşme korkusu için Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ), çift görev sırasındaki zorluklarını belirlemek amacıyla İkili Görev Anketi ve yaşam kalitesi için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Yaşlı Modülü (DSÖYKÖ-YM) uygulandı. Bireylere haftada 2 gün, 40 dk olacak şekilde 8 hafta boyunca egzersiz programı uygulandı. Programa katılan bireyler 2 gruba ayrıldı. Grup 1'e (n=17) Core Stabilizasyon Egzersizleri ve Kinetik Beyin Egzersizleri Grup 2'ye (n=16) ise sadece Core Stabilizasyon Egzersizleri verildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate the balance and dual-task activities of Kinetic Brain Exercises in healthy elderly individuals living in nursing homes. Materials and Methods: A total of 33 people, 4 women and 29 men between the ages of 65-80 (73.88±3.69 years) completed in the research. Demographic and clinic information of the individuals were recorded and Dual Task Performance Tests for dual task activities, Timed Up and Go Test (TUGT) , Functional Reach Test for balance, 10 Meter Walk Test for walking speed, Fall Efficacy Scale (FES) for the fear of falling, Dual Task Questionnaire for to determine individuals difficulties during dual tasks and World Health Organization Quality of Life Instrument- Older Adults Module (WHOQOL-OLD) was used for quality of life. Individuals were applied an exercise program of 40 minutes, 2 days a week for 8 weeks. Individuals were divided into 2 groups. Kinetic Brain Exercises and Core Stabilization Exercises were applied to Group 1 (n=17), and only Core Stabilization Exercises were applied to Group 2 (n=16).