Lamine yapılı metalik kompozitlerin sürtünme ve aşınma davranışlarının araştırılması
Investigation of friction and wear behavior of the metallic composites which have a laminate structure
- Tez No: 885941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇELİKYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmayla farklı karakterlerdeki metalik sürtünme malzemeleri döküm yoluyla katmanlar şeklinde birleştirilerek lamine kompozitlerin üretilmesi ve üretilen kompozitlerin değişik sürtünme koşullarındaki sürtünme ve aşınma davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla kurşunlu bronz alaşımı (Cu6Sn12Pb), GG25 ve Ni3Al metaller arası bileşiği kompozitin lamine katmanları olarak kullanılmıştır. Bu kompozitte bronz matris elemanı, Ni3Al aşınmayı kontrol eden eleman ve GG25 de sürtünmeyi kontrol eden eleman olarak kullanılmıştır. Çalışma kapsamında farklı sürtünme karakterleri olan üç sürtünme malzemesi birbirine paralel ince lamineler şeklinde hazırlanmıştır. Öncelikle kompozitin her bir bileşeni ASTM G99 metoduna uygun olarak CSM Tribometer cihazı ile test edilmiş ve farklı sürtünme koşullar için sürtünme ve aşınma davranışları belirlenmiştir. Farklı kalınlıktaki lamine yapılı metalik kompozitler benzer koşullar altında test edilmiş, sürtünme ve aşınma davranışları incelenerek bileşenlerin sürtünme ve aşınma davranışlarıyla karşılaştırılmıştır. Tüm malzemelerin aşınma davranışlarının belirlenmesi için aşınma yüzeyleri optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskop ile analiz edilmiştir. Genellikle, fren balatalarının 0,35-0,55 değer aralığında sürtünme katsayısına sahip olması beklenir. Elde edilen sonuçlar göre kompozitlerin sürtünme katsayı değerleri en yüksek 0,79 ve en düşük 0,46 olduğu tespit edilmiştir. Bu değerler, kompozit malzemelerin bileşen oranlarının değiştirilmesi ile sürtünme katsayısı değerinin istenilen değere ulaşılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to produce laminated composites by combining metallic friction materials with different characters in layers by casting and to determine the friction and wear behavior of the produced composites under different friction conditions. For this purpose, lead bronze alloy (Cu6Sn12Pb), GG25 and Ni3Al intermetallic compound were used as laminated layers of the composite. In this composite, bronze was used as the matrix element, Ni3Al was used as the wear-controlling element, and GG25 was used as the frictioncontrolling element. Within the scope of the study, three friction materials with different friction characters were prepared as thin laminates parallel to each other. Firstly, each component of the composite was tested with the CSM Tribometer device in accordance with ASTM G99 method and the friction and wear behaviors were determined for different friction conditions. Laminated metallic composites of different thicknesses were tested under similar conditions and their friction and wear behavior was examined and compared with the friction and wear behavior of the components. The wear surfaces were analyzed by optical microscope and scanning electron microscope to determine the wear behavior of all materials. Generally, brake pads are expected to have a coefficient of friction in the range of 0,35-0,55. According to the results obtained, the friction coefficient values of the composites were found to be 0,79 at the highest and 0,46 at the lowest. These values show that the friction coefficient value can be reached to the desired value by changing the component ratios of the composite materials.