Nokta-doğru geometrisinde sirküler ve sekizgensel graflar
Circular and octographic graphs in point-line geometry
- Tez No: 885944
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İLKER AKÇA, PROF. DR. SEZER SORGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, (0, λ)− grafları sınıfında yer alan sekizgensel (octographic) iki kümeli graflar ile sirküler uzaylardan elde edilen iki kümeli sirküler graflar tanımlanmıştır. Daha sonra sirküler ve sekizgensel grafların temel özellikleri incelenerek sınıflandırmaları yapılmıştır. Ayrıca nokta-doğru geometrisi olarak isimlendirilen aksiyomatik sistemde, çakışım sistem yapılarının sonlu geometrilerde her türlü ayrık yapının, tanımlanan bu iki kümeli yeni graflar ile araştırılmasının mümkün olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışma toplam sekiz bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezin giriş ve amaç kısmı, ikinci bölümde ise literatür araştırmasına yer verilmiştir. Çalışmamıza önemli katkılar sağlaması ve ışık tutması adına, üçüncü bölümde de temel kavramlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde sirküler graf, beşinci bölümde de sekizgensel iki kümeli graf kavramları tanımlanmış ve bu yeni iki kümeli graf türlerinin temel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca λ=1 durumu için bu sınıfta yer alan sekizgensel iki kümeli grafların sınıflandırılması yapılmıştır. Altıncı bölümde ise verilen grafların cinsini ve bazı temel özelliklerini bulan algoritma ve bilgisayar programı verilmiştir. Yedinci bölümünde bulgular ve tartışmalar kısmına yer verilerek elde edilen bulgular özetlenmiştir. Çalışmamızın son bölümü ise de sonuçlar ve öneriler ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, octographic bipartite graphs in the class of (0, λ)−graphs and bipartite circular graphs obtained from circular spaces are defined. Subsequently, the basic properties of circular and octographic graphs are examined, and their classifications are made. Additionally, in the axiomatic system called point-line geometry, it is shown that the investigation of intersection system structures in finite geometries of any discrete structure is possible with these newly defined bipartite graphs. This study consists of a total of eight sections. The first section includes the introduction and purpose of the thesis, and the second section includes a literature review. In order to contribute significantly to our study and shed light on it, the third section also covers basic concepts. In the fourth section, circular graph is defined, and in the fifth section, the concepts of octographic bipartite graph are defined, and the basic properties of these new bipartite graph types are examined. In addition, the classification of octographic bipartite graphs in this class for the case of λ=1 is done. In the sixth section, an algorithm and computer program that determines the type of given graphs and some basic properties for λ=1 are provided. The seventh section includes findings and discussions, summarizing the obtained results. The final section of our study concludes with results and recommendations.