Türk hukukunda birlikte velayet
  1. Tez No: 885983
  2. Yazar: ELİF MERVE SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Toplumun velayete bakış açısının değişmesi, velayetin bir hak olmasından öte aynı zamanda bir yükümlülük olduğunun kabülünü gerektirmiştir. Bu bağlamda toplumda gerçekleşen değişimler, sadece evlilik birliği içinde değil, evlilik birliğinin boşanma ile sona erdiği veya birliğin hiç kurulmadığı hallerde de birlikte velayetin uygulanması gerektiği fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu fikrin temelinde, toplumdaki değişikliklerden etkilenen çocukların hem anne hem de babasına eşit şekilde ihtiyaç duyacağı, bu ihtiyacın evlilik birliğinin varlığı şartına bağlanmaması gerektiği düşüncesi yatmaktadır. Günümüzde Yargıtay kararlarında birlikte velayetin boşanma sonrasında da uygulanmasına yönelik örnekler mevcut ise de yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi önem arz etmektedir. Söz konusu çalışma, çocuğun üstün yararı aksini gerektirmiyorsa, olması gereken hukuk açısından, evliliğin boşanma veya butlan ile sona erdiği hallerin yanı sıra, evlilik birliği dışında doğan çocuklar açısından da birlikte velayetin uygulanabilir olması gerektiğini savunmaktadır. Bu bağlamda İsviçre ve Almanya örnekleri incelenmiş, Türk hukukuna katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The change in society's perspective on custody necessitated the acceptance that custody is not only a right but also an obligation. In this context, the changes in society have revealed the idea that joint custody should be applied not only in the marriage union, but also in cases where the marriage union ends with divorce or the union has never been established. The basis of this idea lies in the idea that children affected by changes in society will need both mothers and fathers equally, and that this need should not be conditioned on the existence of marital union. Today, although there are examples in the Supreme Court decisions regarding the implementation of joint custody after divorce, it is important to implement the legal regulation. The study in question argues that, unless the best interest of the child requires otherwise, joint custody should be applicable, in terms of the applicable law, in cases where the marriage ends with divorce or annulment, as well as for children born outside the marriage union. In this context, Swiss and German examples were examined and it was aimed to contribute to Turkish law .