Betonarme binalarda zemin-yapı etkileşiminin eşdeğer deprem yükü yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of soil-structure interaction in reinforced concrete structures with equivalent earthquake load method
- Tez No: 885987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Betonarme binaların deprem analizlerinde kullanılan geleneksel yöntemler zemin temel sisteminin rijit olduğu kabulüne dayanmaktadır. Fakat bir deprem sarsıntısı sırasında zemin-temel sisteminin ötelenme ve dönme gibi deformasyonlar yaptığı bilinmektedir. Bu deformasyonlar binanın dinamik davranışını önemli ölçüde değiştirebilmektedir. Deprem yükleri altında zemin-temel sisteminin esnekliğine bağlı olarak binanın dinamik davranışının değişmesine Zemin-Yapı Etkileşimi (ZYE) denmektedir. ZYE atalet etkileşimi ve kinematik etkileşimi barındırır. Atalet etkileşimi sebebiyle binaların periyodu uzarken sönüm oranı artar. Kinematik etkileşim ise temel girdi hareketinin serbest saha hareketinden farklılaşmasına neden olur. Kinematik etkileşim, binaların deprem analizlerine temelde dengelenme ve gömülme etkilerinin tasarım spektrumuna yansıtılması yoluyla dâhil edilir. Bu çalışmada, perde-çerçeve sistemli 5 katlı bir bina, 5 farklı yerel zemin sınıfı için, 2 farklı şekilde modellenmiştir. Bu modellemelerden ilki geleneksel bina tasarımına uygun olarak rijit zemin-temel sistemi yaklaşımı ile ankastre mesnetli olarak yapılmıştır. İkincisinde ise esnek zemin-temel sistemi yaylarla modellenmiştir. Yapılan analizler sonucunda taban kesme kuvveti, tepe yer değiştirmesi ve göreli kat ötelemesi gibi parametreler elde edilerek kullanılan modeller karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular modellenen binanın periyodunun zeminin kayma dalgası hızı azaldıkça daha fazla uzadığını işaret etmektedir. Sonuç olarak ZYE' nin özellikle gevşek ve yumuşak zeminlerde yüzeysel temelli binalar da dâhil olmak üzere binaların deprem analizlerinde değerlendirilmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Traditional methods used in earthquake analyzes of reinforced concrete buildings are based on the assumption that the soil-foundation system is rigid. However, it is known that the soil-foundation system undergoes deformations such as translation and rotation during an earthquake shaking. These deformations can significantly change the dynamic behavior of the building. The change in the dynamic behavior of the building depending on the flexibility of the soil-foundation system under earthquake loads is called Soil-Structure Interaction (SSI). SSI includes inertial interaction and kinematic interaction. Due to inertial interaction, the damping ratio increases as the period of buildings increases. Kinematic interaction causes the basic input motion to differ from the free field motion. Kinematic interaction is included in earthquake analyzes of buildings mainly by reflecting stabilization and burial effects in the design spectrum. In this study, a 5-storey building with shear-frame system was modeled in 2 different ways for 5 different local soil classes. The first of these models was made with a rigid ground-foundation system approach, with built-in supports, in accordance with traditional building design. In the second one, the flexible soil-foundation system is modeled with springs. As a result of the analyses, parameters such as base shear force, top displacement and relative storey drift were obtained and the models used were compared. The findings indicate that the period of the modeled building becomes longer as the shear wave speed of the ground decreases. As a result, it has been seen that SSI should be evaluated in earthquake analyzes of buildings, including superficially based buildings, especially on loose and soft soils.