Programlı basketbol etkinliklerine katılım durumlarına göre erken dönem ergenlerin dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin incelenmesi
The examination of digital game addiction levels in early adolescents based on participation in structured basketball activities
  1. Tez No: 885986
  2. Yazar: OĞUZ TOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ŞAHAN BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, basketbol etkinliklerine katılım durumlarının çocukların dijital oyun bağımlılığı düzeylerine etkisi incelenmiştir. Genel tarama modeline göre yürütülen bu çalışmada, veri toplama aracı olarak Çocuklarda Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve demografik özellikleri belirlemek için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Karaman ilinde basketbol spor okullarını tercih eden çocuklar oluşturmaktadır. Örneklemini ise basketbol spor okullarına giden ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 323 çocuktan oluşmaktadır. Veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde öncelikle normallik analizi sonrasında ise tanımlayıcı analizler, bağımsız gruplar t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, erkek çocukların dijital oyun bağımlılığı puanlarının daha yüksek olduğu, yaş arttıkça dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir. Anne eğitim düzeyi ve spor geçmişi gibi faktörlerin dijital oyun bağımlılığı üzerinde anlamlı etkileri bulunmuştur. Özellikle, annesi lise mezunu olan çocukların dijital oyun bağımlılığı puanlarının, annesi lisans mezunu olan çocuklara göre daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca, profesyonel düzeyde spor yapan ebeveynlere sahip çocukların dijital oyun bağımlılığı puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bulgular, ebeveynlerin eğitim düzeyi ve spor geçmişinin çocukların dijital oyun bağımlılığına etkilerini ortaya koymaktadır. Literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında, bulgularımız bazı çalışmalarla uyumlu iken bazılarıyla farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of participation in basketball activities on the levels of digital game addiction in children. Conducted using a general survey model, the study utilized the Digital Game Addiction Scale for Children and a personal information form to determine demographic characteristics. The population of the study consists of children attending basketball sports schools in Karaman. The sample includes 323 children who voluntarily participated in the research and attended basketball sports schools. Data were analyzed using SPSS 22.0 software. In the analysis of the obtained data, normality analysis was performed first, followed by descriptive analyses, independent samples t-test, One-Way Variance Analysis (ANOVA), and simple linear regression analysis. The analyses revealed that boys had higher digital game addiction scores and that digital game addiction levels decreased with age. Factors such as maternal education level and sports background were found to have significant effects on digital game addiction. Specifically, children whose mothers had a high school education had lower digital game addiction scores compared to those whose mothers had a university degree. Additionally, children with parents who were professional athletes had higher digital game addiction scores. The findings highlight the influence of parental education level and sports background on children's digital game addiction. Compared to other studies in the literature, our findings are consistent with some studies and differ from others. This study is important for understanding the impact of participation in basketball activities on digital game addiction and for addressing this gap in the field. Although there are numerous studies on digital game addiction in the literature, research specifically focusing on children participating in basketball activities is limited. This research aims to address this gap in the field.