Kadına yönelik şiddetin münhasır bir suç olarak düzenlenmesinin değerlendirilmesi
Evaluation of regulating violence against women as a separate crime
- Tez No: 885992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kadına yönelik şiddet, toplum temelli bir sorun olmakla beraber, son yıllarda ceza hukukunun ilgi gösterdiği olgu haline gelmiştir. Bu ilgi doğrultusunda kanun koyucu, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde belirli suç tipleri özelinde önemli birtakım gelişmelere imza atarak bu olguyla nasıl mücadele edeceğini ortaya koymuştur. Bu gelişmelerin bazıları olumlu görülürken, bazıları da yoğun eleştirilere maruz bırakılmıştır. Bu eleştiriler neticesinde“kadına yönelik şiddet münhasır bir suç olmalı mıdır?”sorusu gündeme gelmiştir. Amacı bu soruyu cevaplamak olan bu çalışmada, öncesinde birinci bölümde herkes tarafından kabul gören bir kadına yönelik şiddet tanımının olmayışına dikkat çekilerek bir tanım yapılmış ve fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik ve sembolik şiddet olmak üzere beş tür üzerinden değerlendirilmiştir. Ardından ikinci bölümde Türk Ceza Kanunu'nda yer alan ve kadına yönelik şiddetle ilişkilendirilebilen suç tiplerinin bu sorunla mücadele edebilmek için yeterli korumayı sağlamaya elverişli olup olmadıkları incelenmiş ve eksik kaldıkları hususlara işaret edilmiştir. İlk iki bölümde kadına yönelik şiddetin ülkemizde hukuki anlamda nasıl bir karşılığının olduğu ortaya koyulduktan sonra olması gereken hukukun (de lege feranda) irdelendiği üçüncü bölümde mukayeseli hukuk alanında İspanya, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve Hindistan düzenlemeleri incelenmiş ve Türkiye'nin benimseyebileceği bir çözüm sunup sunmadıkları değerlendirilmiştir. Tüm bu incelemeler sonucunda,“kadına yönelik şiddet münhasır bir suç olarak düzenlenmeli midir?”sorusuna verilen cevap olumsuz olmuştur. Bunun yerine önerilen çözüm, Türk Ceza Kanunu'nun genel hükümlerine cezanın belirlenmesi sırasında değerlendirilecek daha fazla cezayı gerektiren bir nitelikli hal hükmünün eklenmesi olmuştur. Bu hüküm sayesinde hâkim, önüne gelen davada somut olayın kadına yönelik şiddet tanımına uygun olacak şekilde işlendiği kanaatine varırsa, vereceği cezayı arttırmakla yükümlü olacaktır.
Özet (Çeviri)
Although violence against women is a society-based problem, it has attracted the attention of criminal law in recent years. In line with this interest, the legislator has made a number of important developments in the past few years in relation to certain types of crimes. While some of these developments have been viewed positively, others have been subjected to intense criticism. As a result, the question“should violence against women be a separate crime?”has come to the fore. With the aim to answer said question, a definition of violence against women was made and evaluated through physical, sexual, psychological, economic, and symbolic violence in the first section. Then, in the second section, the types of crimes in the Turkish Penal Code that can be associated with violence against women were examined to see whether they are adequate to provide sufficient protection to combat this problem. In the third section, the regulations of Spain, France, Germany, the United Kingdom, and India have been examined in aims to evaluate whether they offer a solution that Turkey can adopt. As a result of all these examinations, the answer to“should violence against women be regulated as a separate crime?”is negative. Instead, the proposed solution was to add a qualifying circumstance provision to the general provisions of the Turkish Penal Code. With this, the judge will be obliged to increase the penalty if he/she concludes that the incident was committed in accordance with the definition of violence against women.