Investigation of factors influencing the wireless power transfer performance for evs
Evlerde kablosuz güç iletimi performansını etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 886005
  2. Yazar: ASMAIL ALGZEEL
  3. Danışmanlar: DR. EROL DUYMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS UĞURENVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kablosuz Güç İletimi (KGİ), elektrik enerjisinin aktarımında ve kullanımında devrim yaratma konusunda önemli potansiyele sahip, çığır açan bir teknoloji olarak ortaya çıkıyor. Fiziksel kablo ve kablo ihtiyacını ortadan kaldırarak yeni bir rahatlık ve uyarlanabilirlik düzeyi sunar. Bu teknoloji, küçük tüketici elektroniğinden elektrikli araç şarjı gibi büyük ölçekli uygulamalara kadar cihazların şarj edilmesi ve çalıştırılması için gereken altyapıyı basitleştirme potansiyeli nedeniyle özellikle ilgi çekicidir. Her şeye rağmen, özellikle verimliliğin artırılması ve güvenliğin sağlanması açısından zorluklar devam ediyor. Bununla birlikte, bu alanda devam eden araştırmalar ve teknolojik gelişmeler, bu sorunları giderek daha fazla ele almakta ve KGİ 'yi daha geniş bir kabul ve uygulamaya doğru ilerletmektedir. Bu projenin odak noktası, KGİ sistemlerinin performansını etkileyen kritik faktörlerin ayrıntılı bir analizidir. Bu çalışmanın temel bileşenleri arasında bobinin iç yarıçapının, toplam bobin dönüş sayısının ve bobinin fiziksel şeklinin KGİ verimliliği üzerindeki etkisinin araştırılması yer almaktadır. Üç özel bobin konfigürasyonu incelenmektedir: çekirdeksiz bobinler, ferrit çekirdekli bobinler ve hem ferrit hem de alüminyum malzemelerle birleştirilmiş bobinler. Çalışma, KGİ sistem performansını optimize etmek için hayati önem taşıyan bağlantı katsayıları, karşılıklı indüksiyon, çekirdek kaybı ve kendi kendine indüksiyon gibi önemli parametreleri metodik olarak araştırıyor.
Özet (Çeviri)
Wireless power transmission (WPT) emerges as a groundbreaking technology with significant potential to revolutionize the transfer and utilization of electrical energy. By eliminating the need for physical wiring and cables, it introduces a new level of convenience and adaptability. This technology is particularly attractive for its potential to simplify the infrastructure required for charging and powering devices, from small consumer electronics to large-scale applications such as electric vehicle charging. Despite its promise, challenges remain, particularly in terms of improving efficiency and ensuring safety. However, the continued research and technological advancements in this field are progressively addressing these issues, moving WPT toward broader acceptance and implementation. The focus of this project is a detailed analysis of the critical factors influencing the performance of WPT systems. Key components of this study include exploring the impact of the inner radius of the coil, the total number of coil turns, and the coil's physical shape on WPT efficiency. Three specific coil configurations are examined: coils without a core (heart-free case), coils with a ferrite core, and coils combined with both ferrite and aluminum materials. The study methodically investigates crucial parameters such as coupling coefficients, mutual induction, core-loss and self-induction, which are vital for optimizing WPT system performance.