Influencer sözleşmesinde tarafların borçları
The obligation of the parties in the influencer agreement
- Tez No: 886003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UZUN KAZMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde teknolojinin geldiği noktada iletişim kurmak ve paylaşımda bulunmak için artık yüz yüze gelmeye gerek kalmamıştır. Çevrimiçi olarak sohbet etmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve tüketim ihtiyaçlarını gidermek bugün artık oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çevrimiçi iletişim ve etkileşimin bugün geldiği noktada sosyal medya büyük bir yer kaplamaktadır. Bu durum şirketlerin de gözünden kaçmamış ve pazarlama faaliyetlerinde sosyal medyayı kullanmalarına neden olmuştur. Sosyal medya aracılığıyla yapılan pazarlama faaliyetlerinin tüketiciye hızlı ve daha az maliyetle ulaşılabilir oluşu geleneksel reklam anlayışından uzaklaşıp sosyal medya reklamcılığına geçişi hızlandırmış. Sosyal medya reklamcılığının merkezinde yer alan yüksek takipçili ve takipçileri üzerinde etkileme kabiliyeti olan influencer'lar bugün artık şirketlerin ürün ya da hizmetlerinin tanıtım veya duyuruları için öncelikli tercihleri haline gelmiştir. Influencer'ın yaptıkları paylaşımlar aracılığıyla şirketlerin elde ettiği menfaatler bugün artık bütün hukuk sistemlerinin konusu niteliğindedir. Çalışmamızda, sosyal medya reklamcılığı ve influencer marketing kavramları genel hatlarıyla açıklanıp devamında konunun merkezini oluşturan influencerların ve reklam verenlerin aralarında akdettikleri sözleşmenin hukuki niteliği ve tarafların borçları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancements in technology today, there is no longer a need to meet face-to- face to communicate and share. Engaging in online chats, exchanging information, and fulfilling consumption needs have become quite common. Social media holds a significant place in the current state of online communication and interaction. Companies have also noticed this trend, leading them to utilize social media in their marketing activities. The quick and low-cost reach of marketing activities conducted through social media to consumers has accelerated the shift from traditional advertising to social media advertising. Influencers, who have high follower counts and the ability to influence their followers, are now the primary choice for companies to promote or announce their products or services. The benefits that companies gain through the shares made by influencers are now a subject of legal systems worldwide. In our study, the concepts of social media advertising and influencer marketing are explained in general terms, followed by an examination of the legal nature of the contracts between influencers and advertisers, and the obligations of the parties involved.