Spor lisesi ve diğer liselerdeki öğrencilerin liderlik özelliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of leadership characteristics of students in sports high schools and other high schools in terms of various variables
- Tez No: 886006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, spor lisesi ve diğer liselerdeki öğrencilerin liderlik özelliklerinin okul türü, sınıf, cinsiyet gibi çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Yöntem: Bu çalışma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini; Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören (9.-10.-11. ve 12. Sınıf) bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise, Van/Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Spor Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi'nde öğrenim görmekte olan 295 kadın ve 241erkek olmak üzere toplam 536 öğrenci oluşturmaktadır. İki bağımsız değişkenler için örneklem T testi (İndependent Samples T test); ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) testi uygulanmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi (p,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the leadership characteristics of students in sports high schools and other high schools in terms of various variables such as school type, class, and gender Method: This study was carried out in a general survey model based on quantitative data. The universe of the research; Educated in secondary education institutions (9th-10th-11th and 12th grades) Class) individuals. The sample consists of a total of 536 students, 295 female and 241 male, studying at Sports High School, Health Vocational High School, Social Sciences High School, Science High School and Anatolian High School affiliated to the Van/Erciş District Directorate of National Education. Independent Samples T test for two independent variables; One-way analysis of variance (One Way ANOVA) test was applied to compare more than two variables. The significance level was determined as (p,05).