Liminality in the reconstruction of identity and belonging
Kimlik ve aidiyeti yeniden inşa ederken oluşan belirsizlikler
- Tez No: 886007
- Danışmanlar: DR. BARRY SHEILS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Durham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu proje iki çağdaş öykü koleksiyonuna odaklanıyor: Deborah Levy'nin Avrupalı öykülerinden oluşan Siyah Votka ve Miroslav Penkov'un öykü kitabu Doğunun Batısı. Bunların her ikisi de sınırlar ötesinde kimlik inşası söz konusu olduğunda bireylerin nasıl farklı şekilde hareket ettiğine örnek oluşturuyor. Örneğin; Levy'nin öyküsü“Yıldız Tozu Ülkesi”nde kendi geçmişinin yerine Tom'unkini yerleştiren Nick için kimlik, geçmişin yeniden inşasıdır.“Yastık Sohbeti”nde ise, geçmiş reddedilmek yerine, farklı bir insan olma fırsatıdır ve diğer insanların seni nasıl yorumladığına bağlıdır. Dolayısıyla diyalog ve kişilerarası ilişkiler kimliğin yeniden inşasının önemli bir parçası haline gelir. Buna ek olarak, Penkov'un“Devşirme”başlıklı öyküsünde nostalji yeni dünyada kendine bir çıkış yolu bulmakta zorlanan Michael için bir sığınağa dönüşür. Son olarak“Doğunun Batısı”nda öykü karakteri kendini yeniden inşa etme ihtiyacı duyduğunda kırılganlık ve ailevi bağların yitimi önemli bir yapı taşı haline gelir. İncelenen öykülerde somut bir şekilde görülecektir ki kimlik inşası kişinin hayatında yer alan geçici hikâyelerin toplamından ibarettir. Ayrıca bireyler bir yandan geçim sıkıntısı ile boğuşurken bir yandan da sürekli kim olduklarını anlamaya çalıştıkları olaylar dizisi içinde çırpınırlar.
Özet (Çeviri)
This project focuses on stories taken from two contemporary short story collections: Deborah Levy's European stories Black Vodka, and Miroslav Penkov's collection East of the West, both of which illustrate how differently individuals can react towards uncertainties when it comes to the reconstruction of identity across borders. In Levy's story 'Stardust Nation,' for example, by replacing his own history with Tom's, for Nick identity becomes a refabrication of the past. In 'Pillow Talk,' on the other hand, the characters can be taken as examples of fragmented and scattered identities due to ever-changing and fluctuating demands of post-modern global world. In 'Black Vodka,' instead of denying the past, the chance to become a different person is seen dependent on how other people interpret you. Thus dialogue and interpersonal relationships become an important aspect of identity reformation. Furthermore, in Penkov's story 'Devshirmeh,' nostalgia becomes a shelter for the character Michael who struggles to find his way out in a new world. Last but not least, in 'East of the West,' the fragility and eventual loss of familial bonds turns into a fundamental brick when the character is in need of self-reformation. Throughout the analysed stories it is reified that the formation of identity has become manifold of temporal stories in one's life and, as well as the struggle one has in making a living, individuals flounder in the sea of plots tallying them to figure out who they are.