Faruk Duman'ın romanlarında büyülü gerçekçilik
Magical realism in Faruk Duman's novels
- Tez No: 886062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALEF NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Büyülü gerçekçilik, Latin Amerika kaynaklı bir akımdır. Bu akım; Latin Amerika'nın tarihsel kökeniyle Avrupa'nın modernist, varoluşçu ve postmodernist yapısının harmanlanması olarak düşünülebilir; fakat bir yandan da aslında Avrupa akımlarına bir tepki niteliğindedir. Bu akımın Türk edebiyatında yeni oluşu büyülü gerçekçi yazarların edebiyat tarihçileri ve eleştirmenlerce değerlendirilirken farklı akımlara dahil edilmelerine sebebiyet verebilmektedir. Bu yazarlardan biri de 1990 sonrası Türk edebiyatının önemli sanatçılarından olan Faruk Duman'dır. Faruk Duman hem toplumcu gerçekçi, hem postmodern hem de büyülü gerçekçi sayılabilecek çok yönlü bir sanatçıdır. Bu çalışma, Faruk Duman'ın romanlarındaki büyülü gerçekçi unsurları tespit etmek amacıyla hazırlanan ilk kapsamlı ve müstakil çalışmadır. İki bölüm hâlinde tertip edilen çalışmada ilk bölümde büyülü gerçekçiliğin kuramsal çerçevesi çizilip Türk ve Dünya edebiyatındaki temsilcilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise yazarın büyülü gerçekçi unsur barındırmayan Ayazma Kahvesi Âşıkları dışındaki sekiz romanında yer alan büyülü gerçekçi unsurlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magical realism is a movement originating from Latin America. This trend; It can be thought of as the blending of the historical origins of Latin America with the modernist, existential and postmodernist structure of Europe; But on the other hand, it is actually a reaction to European trends. The fact that this movement is new in Turkish literature may cause magical realist writers to be included in different movements when evaluated by literary historians and critics. One of these writers is Faruk Duman, one of the important artists of Turkish literature after 1990. Faruk Duman is a versatile artist who can be considered both social realist, postmodern and magical realist. This study is the first comprehensive and independent study prepared to identify the magical realist elements in Faruk Duman's novels. The study is organized in two parts. In the first part, the theoretical framework of magical realism is drawn and its representatives in Turkish and World literature are included. In the second part, the magical realist elements in eight of the author's novels, except Ayazma Kahvesi Lovers, which do not contain any magical realist elements, were identified.