Güney Avrupa ve Türkiye'de genç işsizliği: Sorunlar ve politikalar
Youth unemployment in South Europe and Turkey:Issues and policies
- Tez No: 735685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde işsizlik sorunu ile gerek gelişmiş ülkeler gerekse gelişmekte olan ülkeler bir mücadele içindedir. Yapılan araştırmalar neticesinde bazı dezavantajlı grupların (genç, yaşlı, engelli, kadın, göçmen) işsizlik sorunundan daha fazla hasar aldığı sonucuna varılmıştır. Çalışma kapsamında, jeopolitik konumları ve refah rejimleri bağlamında da benzerlik gösteren Türkiye ve Güney Avrupa (İtalya, İspanya, Yunanistan) ülkelerinin genç işsizlik oranlarının yıllar içinde nasıl bir yol izlediği, genç işsizliğin birey, toplum ve ekonomi üzerinde hangi sorunlara yol açtığı ve ülkelerin bu kronik sorun ile nasıl mücadele edildiği mukayese edilmeye çalışılmıştır. Eurostat verilerine dayanılarak yapılan çalışma kapsamında ortalama %9 ile %16 arasında genç nüfusa sahip bu ülkelerde, 2008 Ekonomik Krize değin pasif istihdam politikalarının hakim olduğu, kriz ile beraber yaklaşık 2,5 kat artan genç işsizlik ile artık yeterli olmayan pasif istihdam politikalarının yanı sıra aktif istihdam politikaları ile genç işsizlik ile mücadele etmeye çalışmaktadırlar. Çalışma sonucu elde edilen bulgular genç işsizliğin, genel işsizlik oranlarının neredeyse 2 katı ve/veya daha fazla olduğu, genç işsizlikle mücadelede uygulanan politikaların ülkelerin işsizlik oranlarına bakıldığında yetersiz kaldığı veya işgücü piyasasına tam anlamıyla cevap veremediği sonucuna varılmıştır. Ekonomilerin birbirlerine entegrasyonu sonucu, yaşanan ekonomik krizlerin genç işsizlik üzerinde olumsuz yönde ciddi şekilde etkisi olduğu gözlenmiştir. Yapılan araştırma kapsamında eğitim seviyelerinin ülkelerin gelişmişlik durumuna göre genç işsizliğe etki ettiği ve ekonomilerin uluslararası düzleme taşınması ve yeni çalışma şekillerinin ortaya çıkması genç işsizlik üzerinde etkilerinin olduğu bir diğer çıkarımdır. Günümüzde hala çok yüksek genç işsizlik oranlarına sahip Güney Avrupa ülkelerinde yaklaşık 10 kişiden 2'si genç işsizliğe dahildir. Bu oran Türkiye'de daha düşük olsa dahi çoğu Avrupa Birliği veya OECD ülkelerine nazaran çok yüksek seviyededir.
Özet (Çeviri)
Today, both developed and developing countries are in a struggle with the problem of unemployment. As a result of the researches, it was concluded that some disadvantaged groups (young, old, disabled, women, immigrants) suffered more from the unemployment problem. Within the scope of the study, how the youth unemployment rates of Turkey and Southern European (Italy, Spain, Greece) countries, which are similar in terms of their geopolitical positions and welfare regimes, have followed over the years, what problems youth unemployment causes on the individual, society and economy, and how these chronic It has been tried to compare how the problem is dealt with. Within the scope of the study based on Eurostat data, in these countries with an average of 9% to 16% young population, passive employment policies dominated until the 2008 Economic Crisis, youth unemployment that increased approximately 2.5 times with the crisis, and passive employment policies that are no longer sufficient, as well as active They are trying to fight youth unemployment with employment policies. The findings obtained as a result of the study have concluded that youth unemployment is almost 2 times and/or more than the general unemployment rates, the policies applied to combat youth unemployment are insufficient when looking at the unemployment rates of the countries or they cannot fully respond to the labor market. It has been observed that the economic crises experienced as a result of the integration of economies with each other have a serious negative impact on youth unemployment. Within the scope of the research, it is another inference that the education levels affect youth unemployment according to the development status of the countries, and the transfer of economies to the international level and the emergence of new working styles have effects on youth unemployment. In Southern European countries, which still have very high youth unemployment rates today, around 2 in 10 youth unemployment is involved. Although this rate is lower in Turkey, it is at a very high level compared to most European Union or OECD countries.