Kayseri bölgesi obsidyenlerinin süstaşı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of obsidians as gemstones of the Kayseri region
  1. Tez No: 886069
  2. Yazar: MUZAFFER ERAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kayseri ili ve çevresi, Paleozoik'ten Kuvaterner'e kadar uzanan çeşitli yaşlarda birimler ve geniş volkanik alanlardan oluşmaktadır. Erciyes Dağı, Orta Anadolu'nun sönmüş volkanları arasında büyüklüğü ve yüksekliği ile öne çıkmakta olup, 3916 metre yüksekliğe sahip ve merkez konisinin etrafında çapları 600-3000 metre arasında değişen 68 volkan konisini barındıran bir volkanlar topluluğu olarak tanımlanmıştır. Volkanik faaliyetler Üst Miyosen'den sonra başlayarak yakın zamanlara kadar devam etmiştir. Kayseri civarındaki volkanik kayaçlar, Kuvaterner-Pliyokuvaterner yaşlı bazalt, andezit ve piroklastitlerden oluşmaktadır. Bu volkanik kayaçlarla birlikte gözlenen obsidyenler, özellikle Kocasinan ilçesi Beyazşehir ve Cırgalan Mahallesi ile Erciyes Dağı yamaçlarında yüzeylenmeler sunmaktadır. Siyah ve kahverengi renklerde gözlenen obsidyenler, konkoidal kırılmalar sergilemektedir. Obsidyen örnekleri, süstaşı işleme atölyesinde kesim, şekillendirme, zımparalama ve cilalama işlemleri sonucunda; Cırgalan Mahallesi bölgesinden toplanan örneklerin süstaşı olarak kullanılabilir olduğu, Erciyes Dağı yamaçlarında bulunan ve toplanan obsidyen örneklerinin ise yeterli kalite ve parlaklıkta olmadıklarından süstaşı olarak kullanılabilir olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The province of Kayseri and its surroundings consist of units of various ages, ranging from the Paleozoic to the Quaternary, and extensive volcanic areas. Mount Erciyes stands out among the extinct volcanoes of Central Anatolia with its size and height, being 3916 meters high and described as a cluster of volcanoes containing 68 volcanic cones with diameters ranging from 600 to 3000 meters around its central cone. Volcanic activities started after the Upper Miocene and continued until recent times. The volcanic rocks around Kayseri consist of Quaternary- Plio-Quaternary aged basalt, andesite, and pyroclastics. Obsidians observed together with these volcanic rocks present outcrops especially in Kocasinan district, Beyazşehir and Cırgalan neighborhood and on the slopes of Mount Erciyes. obsidians, observed in black and brown colors, exhibit conchoidal fractures. After being cut, shaped, sanded, and polished in a gemstone processing workshop, it has been determined that the obsidian samples collected from the Cırgalan neighborhood can be used as gemstones, whereas the obsidian samples collected from the slopes of Mount Erciyes are not suitable for use as gemstones due to insufficient quality and luster.