Genç yetişkinlerde dindar insan algısı ve spiritüel iyi oluş arasındaki ilişki
The relationship between perception of religious people and spiritual well-being in young adults
- Tez No: 886101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA GÜLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada genç yetişkin bireylerin dindarlık algılarının spiritüel iyi oluşlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modeli uygulanmıştır. Çalışmada verilerin toplanması amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ) ve Dindar İnsan Algısı Ölçeği (DİAÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de yaşayan 18-40 yaş arası 303 kadın ve 87 erkek olmak üzere 390 bireyden oluşmaktadır. Nicel değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde, genç yetişkinlerin spiritüel iyi oluşları ve dindar insan algıları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre karşılaştırıldığında, kadınların erkeklere göre spiritüel iyi oluş düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Yaş gruplarına göre bulgular incelendiğinde, 36-40 yaş grubundaki katılımcıların 18-24 yaş grubundaki katılımcılara göre doğayla ve çevreyle olan uyumlarının daha yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Dindar İnsan Algısı ölçeğinin alt boyut puanları cinsiyete ve yaş gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Medeni duruma göre alt boyutları incelendiğinde, Spiritüel İyi Oluş Ölçeğine göre, evli katılımcılara oranla bekarların ilahi bir güce olan bağlılıklarının (aşkınlık) ve doğayla uyum alt boyut puanlarının daha yüksek düzeyde olduğu görülmektedir. Anomi alt boyutunda ise bekar katılımcıların evli katılımcılara göre daha yüksek düzeyde anlamlı bir farklılık gösterdiği bulgulanmıştır. Dindar İnsan Algısı Ölçeği puanları entelektüel ve münzevi dindarlar alt boyutlarında medeni duruma göre anlamlı bir farklılık göstermezken, sosyal alt boyut puanlarında medeni duruma göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir. Buna göre evli katılımcıların sosyal alt boyut puanı bekar katılımcılardan yüksek bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ilgili literatür çerçevesinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of young adults' perceptions of religiosity on their spiritual well-being. For this purpose, correlational research model, one of the quantitative research methods, was applied. Personal Information Form, Three-Factor Spiritual Well-Being Scale (SWBS) and Perception of Religious People Scale (DIPS) were used to collect data. The sample of the study consisted of 390 individuals (303 women and 87 men) between the ages of 18-40 living in Turkey. Correlation analyses were conducted to determine the relationships between quantitative variables. When the results of the analysis were analyzed, a positive and moderately significant relationship was found between young adults' spiritual well-being and their perceptions of religious people. When compared by gender, it is seen that women have higher levels of spiritual well-being than men. When the findings are analyzed according to age groups, it is seen that the participants in the 36-40 age group have a higher level of harmony with nature and the environment than the participants in the 18-24 age group. The sub-dimension scores of the Perception of Religious People scale do not show a statistically significant difference according to gender and age groups. When the sub-dimensions are analyzed according to marital status, according to the Spiritual Well-Being Scale, it is seen that single participants have higher levels of devotion to a divine power (transcendence) and harmony with nature sub-dimension scores compared to married participants. In the anomie sub-dimension, it was found that single participants showed a significant difference at a higher level than married participants. While the scores of the Perception of Religious People Scale do not show a significant difference according to marital status in the intellectual and ascetic religious sub-dimensions, there is a statistically significant difference in the social sub-dimension scores according to marital status. Accordingly, the social sub-dimension score of married participants was higher than single participants. The data obtained as a result of the research were interpreted within the framework of the relevant literature.