Travma sonrası stres, Dünya'ya ilişkin varsayımlar ve Tanrı algısı arasındaki ilişki
The relation between post- traumatic stress, God's perception and existence related hypothesis
  1. Tez No: 274146
  2. Yazar: PARVANEH EBRAHIMI DINVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Tanrı algısı, travma sonrası stres belirtileri ve dünyaya ilişkin varsayımlar arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Bu amaçla ilk olarak ilgili literatür taranmış ve bilgiler amaca uygun olarak bir araya getirilmiştir. Veriler SPSS 15.0 paket programı ile araştırmacı tarafından analiz edilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak Tanrı Algısı Ölçeği, Dünyaya İlişkin Örneklemini 17-60 yaş arasındaki 250 genç ve yetişkinler oluşturmuştur. Verilerin analizi sonucunda olumsuz Tanrı algısı ile travma sonrası stres belirtileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Travma sonrası stres belirtileri olumlu Tanrı algısı ile anlamlı bir ilişki göstermemiştir.Dünyaya ilişkin varsayımlar ölçeğinin faktörleri ile Tanrı algısının ilişkilerine bakıldığında, olumlu Tanrı algısı ile şans, iyilik ve kontrol varsayımları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir. Rastlantısallık, kendilik değeri ve adalet varsayımı ile olumlu Tanrı algısı ile anlamlı ilişki göstermemiştir. Dünyaya ilişkin varsayımlar ölçeğinin faktörleri ile olumsuz Tanrı algısının ilişkilerine bakıldığında ise şans, iyilik ve kendilik değeri varsayımları olumsuz Tanrı algısı ile negatif yönde anlamlı; rastlantısallık varsayımı ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler göstermiştir. Olumsuz Tanrı algısı ile kontrol ve adalet varsayımı arasında anlamlı ilişkiler bulunamamıştır.Travma sonrası stres belirtileri ile dünyaya ilişkin varsayımlar ölçeğinin faktörleri arasındaki ilişkilere bakıldığında da, stres belirtileri ile şans, iyilik ve kendilik değeri varsayımları ile negatif ilişki göstermiştir. Stres belirtileri ile rastlantısallık varsayımı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Stres belirtileri ile kontrol ve adalet varsayımı arasındaki ilişkiler ise anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relation between god?s perception, post-traumatic stress symptoms and existence related hypotheses have been investigated. The data was analyzed by researcher using the SPSS 15.0 software.The god?s perception, existence related hypotheses, and post-traumatic stress scales are used to collect data. 250 young and adult people whose age ranged from 17 to 60 are forming the subject pool. Analyses reveal a positive meaningful proportionality between damaging god?s perception and post- traumatic stress. The post-traumatic stress and constructive god?s perception do not show a meaningful relationship.When looking to the relations between the scale factors for existence related hypotheses and god?s perception the constructive god?s perception and chance kindness and control hypotheses show positive meaningful proportionalities. Randomness, entity value, and justice hypotheses do not give meaningful relation with constructive god?s perception. However when looking to the relations between the scale factors for existence related hypotheses and god?s perception the damaging god?s perception and chance, kindness, entity value hypotheses reveal negative meaningful and randomness hypothesis positive meaningful proportionalities.The analyses of scale factors for Post-traumatic stress and existence related hypotheses show that the stress and chance, kindness, and entity value hypotheses have negative proportionalities. But for stress and randomness hypotheses there is a positive meaningful relation. The stress does not give meaningful relations with control, and justice hypotheses.