Fans by proxy: Cross-cultural media fandom in Turkey
Vekaleten hayran: Türkiye'de kültürlerarası medya hayranlığı
  1. Tez No: 414515
  2. Yazar: UTKU ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hayran (Fan), bir televizyon programının düzenli bir takipçisinden, hayran kurgusu yazarına, bir koleksiyoncudan, takıntılı bir tüketiciye kadar herhangi biri olabilir. Fandom ise, metin ve birbirleri ile etkileşimde bulunmak için çok sayıda farklı yol deneyen, çok sayıda hayranın oluşturduğu bir topluluktur. Bu çalışma Türkiye'deki kültürlerarası medya hayranlığını araştırmakta ve küresel bağlamda Türk medya hayranlarının, farklı bir kültürel, sosyal ve dilbilimsel alan içerisinde küresel medya ürünleriyle kurdukları etkileşimi incelemektedir. Bu çalışmada, söz konusu topluluğu incelemek üzere, şehirli, orta sınıf, genç yetişkinler olan kültürlerarası medya hayranlarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden alınan bilgiler, beş ana konu başlığı altında analiz edilmiştir: hayranların hayranlık objelerine karşı duydukları özellikli bir estetik bağlılık, düzenek değiştirme pratikleri, aidiyet duygusu ve dijital sosyalleşme süreçleriyle oluşturdukları topluluklar, kitle tüketim alışkanlıklarına ve Türk popüler kültürüne karşı gösterdikleri direnç ve yerel kültürlerini reddedişleri bu beş konuyu oluşturmaktadır. Tüm bu pratikler, söz konusu hayran topluluğunu bir uygulayıcı topluluk haline getirmektedir ve bu pratik ve davranış biçemleri, görüşmelerden sağlanan bilgiler ışığında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
A“fan”can be anyone, from a regular viewer of a TV show, to a fan fiction writer, a collector, or an obsessive consumer.“Fandom”, therefore, is a community of these myriad of fans with their myriad of ways to interact with the text and each other. This study investigates the cross-cultural media fandom in Turkey and how -within a global context- Turkish media fans interact with the global media products in a different cultural, social and linguistic spheres. To investigate this community, this study relies on semi-structured interviews conducted with cross-cultural media fans in Turkey, who are urban middle-class young adults. The findings of the interviews are analyzed in five main topics: the fans share a specific kind of aesthetic attachment to the object of their fandom, they practice code-switching, they form a community by a sense of belonging and digital socialization processes, they show resistance toward the mass consumerism and Turkish popular culture, and they reject fandoms in their vernacular culture. All these practices render this group of people a community of practice, and these practices and dispositions are investigated within the light of the findings of the interviews.