Limitations in regulating weaponization in the new space race
Yeni uzay yarışında silahlanmanın önlenmesindeki sınırlayıcılar
  1. Tez No: 886103
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Devletler, askeri kapasitelerini atmosferin ötesine genişlettikçe, uzayın askerileşmesi ve silahlandırılması insanlık tarihinde bir dönüm noktası haline gelmiştir. Yıllar geçtikçe devletlerin uzay hedefleri; yalnızca askeri güce ulaşmaktan, ticari ve sivil boyutları da içeren çok boyutlu akıllı güce sahip olmaya doğru kaymıştır. Uzay teknolojilerindeki sürekli gelişme süreci, ticari kazanımlar yoluyla silahlanmayı da etkilemeye başlamıştır. Bu nedenle, uzay yarışının ticarileşme aracılığıyla olan değişimini anlamak, silahsızlanmanın önündeki yapısal engelleri ortaya çıkarmak için gereklidir. Bu tez, devletlerin uzayda güç elde etmelerinde ticarileşmenin etkisinin yanı sıra, silahlanmanın düzenlenmesindeki üç ana engeli incelemektedir: silah geliştirmeye dahil olan devlet dışı aktörlerin sayısındaki artış, çift kullanımlı uzay teknolojileri ve uluslararası yaptırım mekanizmalarının yetersizliği. Aynı zamanda bu tez, mevcut uluslararası yapıdaki yeni dinamiklerin etkileşimlerini ve geleneksel devlet merkezli paradigmaya eklenen kompleks katmanları nitel bir içerik analizi ile sunmaktadır. Uzayın silahlandırılmasının potansiyel tehditlerine karşı stratejiler geliştirmek için bu engeller, tüm devletler için büyük önem taşıyan bir husus olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
As states progressively expand their military capacities beyond the atmosphere, the militarization and the weaponization of space became a landmark in human history. Over the years, the space objectives of states shifted from solely attaining military power to having multidimensional smart power which involves commercial and civil aspects. The continuous process of development in space technologies began to have an ongoing impact on weaponization through commercial gains. Therefore, understanding the transformation of the space race through commercialisation is necessary to uncover the structural impediments to disarmament. Along with addressing the role of commercialisation on achieving power in space, this thesis examines three main limitations in regulating weaponization: the surge in non-state actors participating in arms development, dual-use space technologies, and the absence of robust international enforcement mechanisms. It also offers a qualitative analysis on the interplay of the new dynamics in the current international environment which adds layers of complexity to the traditional state-centric paradigm. To develop strategies against the potential threats of space weaponization, these limitations should be an issue of considerable significance to all states.