Lider üye etkileşimi ile izlenim yönetimi taktikleri arasındaki ilişkide öz yeterliliğin düzenleyici rolü: Bankacılık sektöründe bir uygulama
The regulating role of self competence in the relationship between the leader member exchange and impression management tactics: An application in the banking sector
  1. Tez No: 666794
  2. Yazar: CEYDA YILDIZ ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, çalışan kişilerin öz yeterlilikleri, liderleriyle olan etkileşimleri ve kullandıkları izlenim yönetimi taktikleri arasındaki ilişki ve lider üye etkileşimi ile izlenim yönetimi taktikleri arasındaki ilişkide öz yeterliliğin düzenleyici rolü incelenmiştir. Bu amaç çerçevesinde yapılan araştırma yedi bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölüm giriş olarak hazırlanmıştır. İkinci bölümde, araştırmaya konu olan üç farklı değişkene ilişkin literatür taraması yapılarak kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. Üçüncü bölümde kavramlar arası ilişkiler incelenerek hipotezlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın uygulanmasına yönelik başlıklar yer almaktadır. Araştırmanın konusu, amacı, önemi, soruları, araştırma modeli, hipotezler ve araştırmanın sınırlılıkları açıklanmıştır. Beşinci bölümde kullanılan yöntem, altıncı bölümde bulgular ve yedinci bölümde sonuç kısmı yer almaktadır. Araştırmada anket yöntemi ile veri toplanmıştır. İstanbul ilinde özel banka sektöründe çalışan 250 bankacı ile online anket yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Veriler SPSS ve AMOS istatistik programında analiz edilmiştir. Araştırmada yer alan değişkenlere ait“İzlenim Yönetimi Ölçeği”,“Çok Boyutlu Lider Üye Etkileşim Ölçeği”ve“Genelleştirilmiş Öz Yeterlilik Beklentileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya konu olan kavramlar arasında anlamlı ilişkilere rastlanmasına rağmen öz yeterliliğin, lider üye etkileşimi ile izlenim yönetimi taktikleri arasındaki ilişkide düzenleyici etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between self-efficacy of employees, their interactions with their leaders and the impression management tactics they use, and the mediation role of self-efficacy in the relationship between impression management tactics and leader member interaction. The research carried out for this purpose has been completed in seven sections. The first part is prepared as an introduction. In the second part, a literature review of three different variables that are the subject of the research is done and a conceptual framework is included. In the third section, hypotheses are given by examining the relations between concepts. In the fourth section, there are titles for the implementation of the research. The subject, purpose, importance, questions, research model, hypotheses and limitations of the research are explained. The method used in the fifth section, the findings in the sixth section and the conclusion in the seventh section. In the research, data was collected with the questionnaire method. Data was obtained by online survey method with 250 bankers working in the private bank sector in Istanbul. The data were analyzed in SPSS and AMOS statistics program.“Impression Management Scale - IMS”,“Multidimensionality Leader Member Exchange Scale”and“General Perceived Self Efficacy Scale - GSES”were used for the variables in the study. Although there are significant relationships between the concepts in the research, self-efficacy has not been found to have a regulatory effect on the relationship between leader-member interaction and impression management tactics.