Okul dışı öğrenme ortamlarında beyin temelli öğrenme (Nörofizyolojik) yaklaşımı ile gerçekleştirilen fen bilimleri öğretiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları ve üstbilişsel farkındalıkları üzerine etkisi: Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi örneği
The effect of science teaching with brain-based learning (Neurophysiological) approach in out- of-school learning environments on the academic achievement and metacognitive awareness of secondary school students: Gökmen Space and Aviation Training Center example
  1. Tez No: 886123
  2. Yazar: PINAR BULUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sürekli değişen ve gelişen dünyayı tanımlamaya, açıklamaya ve anlamlandırmaya çalışan bireyler yetiştirmeyi amaç edinen Fen öğretimi genellikle üç öğrenme ortamında yürütülmektedir. Bu öğrenme ortamları; sınıf, laboratuvar ve okul dışı mekânlardır. Modern dünyanın ihtiyaç duyduğu bilgi, beceri ve donanıma sahip bireylerin yetiştirilmesi hedefiyle, çocukların araştırma ruhunu hep dinamik tutmaları, doğal meraklarının korunması, soru sorma ve karşılaştığı mevcut sorunlara çözüm bulma arayışlarının geliştirilmesi için uygun öğrenme ortamlarında amaca uygun öğrenme yaklaşımları oluşturulmalıdır. Çalışmada okul dışı öğrenme ortamlarında Beyin Temelli Öğrenme yaklaşımı ile planlı olarak gerçekleştirilen Fen Bilimleri öğretiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları ile üstbilişsel farkındalıkları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Bursa ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören ve basit amaçsal örnekleme yöntemi ile belirlenen deney ve kontrol gruplarını oluşturan 60 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden, kontrol gruplu ön test-son test eşleştirilmiş yarı deneysel desende yürütülen araştırmada 6. Sınıf“Güneş Sistemi ve Tutulmalar”ünitesi kazanımları deney grubunda Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde Beyin Temelli Öğrenme yaklaşımı ilkeleri doğrultusunda yürütülürken; kontrol grubunda ise sınıf içi etkinliklerle mevcut öğretim programı çerçevesinde uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak akademik başarı testi ve üstbiliş farkındalık ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizleri SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgularda, akademik başarı testi ve üstbiliş farkındalık ölçeği son-test puanlarında deney grubu lehine anlamlı farklılıklar tespit edilirken; deney ve kontrol grupları arasında cinsiyete göre anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Science teaching, which aims to raise individuals who try to define, explain and make sense of the constantly changing and developing world, is generally carried out in three learning environments. These learning environments; classrooms, laboratories and out-of-school spaces. With the aim of raising individuals with the knowledge, skills and equipment needed by the modern world, appropriate learning approaches should be created in suitable learning environments to keep children's research spirit dynamic, to protect their natural curiosity, to develop their ability to ask questions and find solutions to the current problems they face. In the study, the effect of science teaching, which is carried out in a planned manner with the Brain-Based Learning approach in out-of-school learning environments, on the academic success and metacognitive awareness of secondary school students was investigated. The study group consists of 60 sixth grade students studying at a public school in Bursa in the 2023-2024 academic year and forming the experimental and control groups determined by simple purposive sampling method. In the research conducted in a quasi-experimental design with pretest-posttest paired control group, one of the quantitative research methods, while the 6th Grade“Solar System and Eclipses”unit achievements were carried out in the experimental group in line with the principles of Brain Based Learning approach at Gökmen Space Aviation Training Center; In the control group, it was implemented within the framework of the current curriculum with in-class activities. Academic achievement test and metacognitive awareness scale were used as data collection tools. Analyzes of the data obtained from the study were made using SPSS 22.0 program. In the findings, althaugh significant differences were detected in the academic achievement test and metacognitive awareness scale post-test scores in favor of the experimental group; No significant differences were found between the experimental and control groups according to gender.