Ortognatik cerrahi sonrası tat duyusundaki değişiminin değerlendirilmesi
Change in taste sensation after orthognathic surgery
  1. Tez No: 886146
  2. Yazar: YAĞMUR MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLSEVER, PROF. DR. İBRAHİM SİNA UÇKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kraniyofasiyal deformiteleri düzeltmek için mandibula ve maksillada uygulanan ortognatik cerrahi prosedürleri sonrasında kraniyofasiyal sinir iletimini etkilenebilmektedir. Le Fort I (LFI) ve sagittal split ramus osteotomileri (SSRO) sonrası somatosensöryel bozukluklar oluştuğu birçok çalışmacı tarafından bildirilmiştir. Maksillofasiyal bölgede yapılan operasyonlarda daha çok ezilme ya da gerilme tarzında sinir hasarları oluşur. Günümüzde sinir hasarı iyileşmesi için birçok farmakolojik ajan ve lazer terapiler uygulanabilmektedir ancak tat duyusu özelleşmiş reseptörlere bağlı olduğundan oluşan hasar geri dönüşümsüz olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Le Fort I ve sagittal split ramus osteotomisi sonrası damak ve dilde tat alma duyusunda oluşacak değişimleri lokalize postoperatif erken ve geç dönemde değerlendirmektir. Bu çalışmada; İstanbul Medipol Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda dentofasiyal deformitenin düzeltilmesi amacıyla 5 izole LFI Osteotomisi, 5 izole bilateral SSRO ve 18 çift çene (LFI+BSSRO) operasyonlarını geçiren toplam 28 hastada, postoperatif tat duyusu değişimi olup olmadığı, değişimin hangi tat veya tatların algılanmasında oluştuğu, hangi operasyondan sonra daha sık karşılaşıldığı ve tat alma duyusunun ne kadar sürede geri kazanıldığı“Tüm Ağız Tat Testi”ve“Lokalize Tat Testi”olmak üzere iki farklı tat duyusu testi kullanılarak değerlendirilecektir. Bu işlem operasyondan önce ve operasyondan sonra 1. (erken postoperatif dönem), 3. ve 6. aylarda (geç postoperatif dönem) olmak üzere 4 kere tekrarlanacaktır.
Özet (Çeviri)
To correct craniofacial deformities, orthognathic surgery procedures were performed, which may have affected nerve conduction. It has been reported by many researchers that somatosensory disorders occur after Le Fort I (LFI) and sagittal split ramus osteotomies (SSRO). In operations performed in the maxillofacial region, nerve damage occurs mostly in the form of crushing or stretching. Today, many pharmacological agents and laser therapies can be used to heal nerve damage, but since the sense of taste is dependent on specialized receptors, the damage may be irreversible. The aim of this study is to evaluate the changes in the sense of taste in the palate and tongue after Le Fort I and sagittal split ramus osteotomies in the early and late postoperative periods. In this study, a total of 28 patients who underwent 5 isolated LFI osteotomy, 5 isolated bilateral SSRO, and 18 double chin (LFI + BSSRO) operations in order to correct dentofacial deformity in the Department of Oral and Maxillofacial Surgery of Istanbul Medipol University, whether there is a postoperative sense of taste change, which taste or tastes the change occurs in the perception, which operation is encountered more frequently, and how long it takes to restore the sense of taste using two different taste sensation tests: the“whole mouth taste test”and the“localized taste test.”. This procedure will be repeated four times before the operation and in the 1st (early postoperative period), 3rd, and 6th months (late postoperative period) after the operation.