Ortognatik cerrahi sonrası submandibuler bölgedeki yumuşak doku değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of soft tissue changes in the submandibular region after orthognathic surgery
  1. Tez No: 815824
  2. Yazar: AZİZE ATAKAN KOCABALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: İskeletsel Sınıf 3 ve Sınıf 2 malokluzyonlu bireylerde bilateral sagittal split osteotomisi ile mandibulanın cerrahi hareketleri sonrası submandibular yumuşak dokularda meydana gelen değişikliklerin radyografik analizlerle değerlendirilmesidir. Birey ve Yöntem: Ortognatik cerrahi ile mandibulanın ileri veya geri alınan toplam 74 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bunların 42'si mandibulanın geri alındığı Sınıf 3 (MG) bireylerden oluşurken 32'si Sınıf 2 malokluzyona (Mİ) sahiptir. Ortognatik cerrahi öncesi ve operasyondan en az 6 ay sonra alınmış lateral sefalometrik radyograflar üzerinde lineer, açısal ölçümler ve alan ölçümleri yapılmıştır. Analizler Dolphin Imaging Software programı üzerinde yapılmıştır. Grup içi operasyon öncesi ve sonrası (T1-T0) farkları bağımsız örneklem t-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. İskeletsel mandibuler sefalometrik parametrelerdeki değişim ile submandibuler yumuşak dokular arasındaki ilişkinin varlığı Pearson korelasyon analizi yapılarak her iki grup için değerlendirilmiştir. Ayrıca MG ve Mİ grupları arasında submandibular yumuşak doku değişiklikleri arasında farklılık olup olmadığı bağımsız örneklem T testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate the changes in the submandibular soft tissues after mandibular advancement or setback with orthognathic surgery by cephalometric radiographic analysis. Subject and Method: A total of 74 individuals who had the mandible advancement or setback with orthognathic surgery were included in the study. While 42 of them were Class 3 (MS) patients with setback of the mandible, 32 had Class 2 (MA) malocclusion. Linear, angular measurements and area measurements were analyzed on lateral cephalometric radiographs taken before orthognathic surgery and at least 6 months after the operation. Analyzes were measured on the Dolphin Imaging Software program. Intra-group pre- and post-operative (T1-T0) differences were evaluated using independent t- test statistical analysis. The relationship between the changes in skeletal mandibular cephalometric parameters and submandibular soft tissues was evaluated for both groups by performing Pearson correlation analysis. In addition, whether there was a difference in submandibular soft tissue changes between MS and MA group was examined with the independent sample T test.