Lojistik sektöründe; motorlu kurye çalışanların iş sağlığı ve güvenliği risk faktörlerinin belirlenmesi: Amasya-Samsun karşılaştırması
In the logistics industry; determination of occupational health and safety risk factors of motorcourier employees: Amasya-Samsun comparison
- Tez No: 886148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YURTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Ulaşım, Accidents, Traffic, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Samsun ve Amasya'da faaliyet gösteren kamu ve özel kurum kuruluşlarda çalışanlar ile bağımsız olarak kendi nam ve hesabına çalışan motorlu kurye çalışanların; Sosyo - demografik kesiti, iş sağlığı ve güvenliği mevzuat bilgisi, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, kişisel koruyucu donanımlar ve kişisel koruyucu donanımların kullanımı, motosiklet kullanımı, motosiklet kullanımına bağlı ve/veya bağımsız iş sağlığı ve güvenliği maruziyetleri ile iş sağlığı ve güvenliği açısından risk etmenlerinin incelenmesi hedeflenmiştir. İnternet ve dijital dünyada ki teknolojik gelişmelere ek olarak 2020 yılı Mart ayı'ndan itibaren yaklaşık 2 yıl boyunca tüm Dünya'yı ve Türkiye'yi etkisi altına alan COVİD-19 pandemisi hali hazırda var olan motorlu kurye sektörünün daha da ivme kazanarak yeni bir boyuta evrilmesine neden olmuştur. Krizi fırsata çevirmek isteyen motorlu kuryelerin sahada karşılaştıkları sorunlar ve risk faktörlerinin incelenmesi kapsamında saha çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda Samsun il ve ilçelerinde 174 adet, Amasya il ve ilçelerinde 91 adet olmak üzere toplam 265 adet motorlu kuryeye 6 ana başlık altında çoktan seçmeli toplam 48 soru yöneltilerek, yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket verileri, SPSS programı ile analiz edilerek, elde edilen bulgular, Amasya ve Samsun illeri mukayese edilerek değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın nihayetinde; Devlet, işveren, motorlu kurye çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapması gereken iş ve işlemler ile almaları gereken tedbirler, yasal düzenlemeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; Samsun and in Amasya activity showing public and special organization in organizations employees with independent aspect own name and to your account worker motorized messenger employees; Socio - demographic cross section, work health and security legislation knowledge, business health and security applications, personal protector equipment and personal protector equipment use of motorcycle use of motorcycle to use connected and / or independent work health and security exposures with work health and security risk factors in terms of examination targeted. Internet and digital technological in the world In addition to the developments, from March 2020 from about 2 years along all the world and Turkey effect under area COVID-19 pandemic state existing motorized messenger of the sector more momentum by winning a new to size to evolve From where has happened. Crisis to the opportunity turn wanting motorized couriers on the field they encountered problems and risk factors examination in the scope of field study has been made. This context, Samsun province and 174 in its districts, Amasya province and 91 in the districts to be about total 265 pieces motorized 6 main titles for courier under already optional total 48 questions directed, face to the face questionnaire study has been carried out. Questionnaire data, SPSS program with analysis by obtaining made findings, Amasya and Samsun provinces comparison by has been evaluated. Made of study ultimately; State, employer, motor messenger your employees work health and security in the scope of to do required work and transactions with to take required measures, legal regulations has been evaluated.