Doğal afetlerin öğretimi açısından sosyal bilgiler öğretim programının incelenmesi: 1968'den günümüze
An investigation of the social studies curriculum program in terms of teaching natural disasters: From 1968 to the present
  1. Tez No: 886156
  2. Yazar: BERHAN AYRILDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN VEHBİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Deprem Mühendisliği, Geography, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Doğal afetlerin öğretimi, toplumların afetlere hazırlıklı olmaları ve bu durumlar karşısında dirençli hale gelmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle de sosyal bilgiler öğretim programlarında doğal afetlerin nasıl ele alındığının incelenmesi, eğitim politikaları ve pratiklerinin geliştirilmesi için kritik bir adım olarak görülmektedir. Tüm ülkelerin ulaşmak istediği ve ulaşmak için çok çalıştığı vizyon, vatandaşlarının sorumlu, bilinçli, yasalara saygılı olmasıdır. Ülkemizde de bu amaçla yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Türkiye'de geçmişte eğitimle ilgili birçok iyileştirme yapılmaya çalışılmıştır. Ülkemizde Sosyal Bilgiler dersi 1962 yılında taslak bir öğretim programı yapılmış ve 1968 yılında ülkede Sosyal Bilgiler dersi yasal olarak okullarda öğretilmeye başlanmıştır. İlköğretim ve Orta öğretim düzeylerinde günümüze kadar birçok değişiklik yapılmıştır. Özellikle, 1968, 1971, 1985- 1990- 1998, 2005, 2017 ve 2024 yıllarında yapılan değişiklikler geniş bir yer kaplamıştır. Türkiye, bulunduğu konum itibariyle doğal afetlere açık bir ülkedir ve bilinçli bireylerin yetişmesi için okullarda verilen doğal afetler konusunun önemi büyüktür. Öğretim programlarında yapılan ve iyileştirilen bu değişiklikler içerisinde yer alan doğal afetler konusu önemle üzerinde durulması gereken konudur. Bu araştırma nitel bir araştırma olup doküman analiziyle Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda“Doğal Afetler”konusunun güçlü ve zayıf yönleri, amacına uygunluğu ve kazanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Teaching about natural disasters is of great importance for societies to be prepared for disasters and to become resilient in the face of these situations. For this reason, examining how natural disasters are handled in social studies curricula is seen as a critical step for the development of educational policies and practices. The vision that all countries want and work hard to achieve is that their citizens are responsible, conscious and law-abiding. Intensive studies are being carried out for this purpose in our country. Many improvements have been made regarding education in Turkey in the past. In our country, a draft curriculum for the Social Studies course was prepared in 1962, and in 1968, the Social Studies course began to be taught legally in schools in the country. Many changes have been made at the primary and secondary education levels until today. In particular, the changes made in 1968, 1971, 1985- 1990- 1998, 2005, 2017 and 2024 covered a wide area. Turkey is a country vulnerable to natural disasters due to its location, and the subject of natural disasters taught in schools is of great importance in order to raise conscious individuals. The issue of natural disasters, which is among the changes made and improved in the curriculum, is an issue that needs to be emphasized. This research is a qualitative research and the strengths and weaknesses, suitability for its purpose and achievements of the subject“Natural Disasters”in the Social Studies Course Curriculum were examined through document analysis