İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY 3771 numarada kayıtlı şiir mecmuası (18a-47b): İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif
Istanbul University Rare Books Library Poetry Collection Registered at number NEKTY 3771 (18a-47b): Analysis-text-classificcation to MESTAP
  1. Tez No: 886160
  2. Yazar: ELİF AYŞE KESKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUFACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Teze konu olan metin, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY 3771 numarada Mecmûa-i Gazeliyyât olarak kaydedilmiş şiir mecmuasıdır. Çalışmamız İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY 3771 Numarada Kayıtlı Şiir Mecmuası: (18a-47b) (İnceleme-Metin-Mestap'a Göre Tasnif)“ başlığını taşımaktadır. Bu çalışma, müstensihini ve istinsah tarihini tespit edemediğimiz mecmuanın transkripsiyonlu metninin hazırlanmasını, metnin incelenmesini, MESTAP tasnifinin yapılmasını ve seçme sözlüğün hazırlanmasını içermektedir. Bu tezin amacı, klasik Türk şiir alanındaki mecmua çalışmalarına yönelik, şairlerin yayımlanmış divanlarına şiir, beyit, dize ve sözcük düzeyinde katkı sağlamaktır. Ayrıca klasik Türk edebiyatına kaynaklık eden malzeme ve çalışmalarda adına hiç rastlanmamış ya da sadece birkaç beyitle yer alan şairleri ve şiirlerini araştırmacıların dikkatine sunarak edebiyatımızın çeşitlilik ve zenginliğini ortaya koymaktır. Çalışmamız girişten sonra gelen dört ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, mecmualarla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, teze konu olan (18a-47b) varaklar ile ilgili ayrıntılı inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde, transkripsiyonlu metin hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde, adı geçen varakların ”Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)" a göre tasnifi yapılmış, dördüncü bölümde ise incelediğimiz kısımdaki şiirlerde geçen kelimeler arasından seçilen sözcüklerlerden seçme bir sözlük hazırlanmıştır. Ulaşılan sonuçlarla dönemin şiir zevkinin, sanatsal zenginliğinin yeni nesillere ulaşmasına vesile olmak, bilimsel çalışmalara bir nebze de olsa katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The text that is the subject of our thesis is a poetry collection (18a-47b) recorded as Mecmûa-i Gazeliyyât in Istanbul University Rare Books Library Number NEKTY 3771 This study, titled“Poetry Collection Registered in Istanbul University Rare Books Library Number NEKTY 3771: (18a-47b) (Analysis -Text- Classification According to Mestap)”, includes the preparation of the transcribed text of the collection, the examination of the text, the classification of MESTAP and the preparation of the selected dictionary. The aim of our thesis is to contribute to the published divans of poets at the level of poems, couplets, verses and words for collection studies in the field of classical Turkish poetry. In addition, it is to reveal the diversity and richness of our literature by bringing to the attention of researchers the poets and their poems, whose names have never been encountered in the materials and studies that are the source of classical Turkish literature or who are included in only a few couplets. Our study consists of four main sections that come after the introduction. In the introduction section, general information about the collections is given. In the first part, a detailed examination of the leaves (18a-47b), which is the subject of the thesis, is made. In the second part, the transcribed text is prepared. In the third part, the aforementioned leaflets were classified according to the“Systematic Classification of Collections Project (MESTAP)”, and in the fourth part, a selected dictionary was prepared. With the results obtained, it is aimed to be instrumental in bringing the poetry taste and artistic richness of the period to new generations and to contribute to scientific studies to some extent.