İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY 05755 numarada kayıtlı şiir mecmuası (Transkripsiyonlu metin-inceleme)
Istanbul University Rare Works Library registered at the number 'T 5755' poem mecmua (Transcripted text-review)
  1. Tez No: 906540
  2. Yazar: RUKEN ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİR SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yazma eserler kütüphanelerinde ve şahsi kütüphanelerde yer alan muhtelif eserler içerisinde mecmua metinleri önemli yer tutmaktadır. Mecmua kelime anlamı olarak Arapça“cem”kökünden gelir ve“bir araya toplanmış nesne”demektir. Mecmua ile aşağı yukarı benzer anlamda olan bazı kavramlar vardır. Bunlara“cönk, sefîne, kırkambar, keşkül, külliyât”gibi adlar verilmektedir. Edebî anlamda mecmualar için; farklı şairlere ait metinlerin bir araya getirildiği eserler denebilir. Mecmualar üzerine çok farklı tasnifler yapılmışsa da, manzum-mensur, şekil, tür ayrımı yapılmaksızın edebî niteliğe haiz her mecmua edebiyatın konusu olabilir. İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi“NEKTY 5755”numarada kayıtlı şiir mecmuası da edebiyatla ilgisi olan manzum ve kısmen mensur, içerisinde gazel, kıt'a, nazm, beyit gibi klasik Türk edebiyatı ve türkü, şarkı, koşma, mani, semâî gibi halk edebiyatı nazım şekilleri olan 35 varaklık bir mecmuadır. 19. yüzyılda tertip edilen mecmuanın mürettibi bilinmemektedir. Klasik ve halk edebiyatı ürünlerini muhteva eden mecmua, edebî olması yanında içindeki mensur metinlerde tarihî ve dinî birçok bilgiyi muhtevîdir. Mecmua günümüz harflerine aktarıldıktan sonra içerisindeki şiirlerin hangi yüzyıllara ve kimlere ait olduğu tespit edilmiştir. Şiirlerden daha önce çalışılmış olanlar, mecmuadaki ile karşılaştırılarak farklılıkları ortaya konmuştur. Bu farklılıklar dipnotlarda belirtilmiştir. Çok sayıda şiirin çalışmalarda olmaması, mecmuayı önemli kılmış ve bu sayede birçok şiir, edebiyat dünyasının ve edebiyatseverlerin istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Among the various works in manuscript libraries and personal libraries, mecmua texts have an important place. The word mecmua comes from the Arabic root“cem”and means“an object gathered together”. There are some concepts that have a similar meaning to mecmua. These are called“conk, sefîne, kırkambar, keşkül, külliyât”. In the literary sense, mecmuas can be called works that bring together texts from different poets. Although there are many different classifications made on journals, any journal with a literary quality can be the subject of literature, regardless of verse-prose, form, or genre. The poetry journal registered at Istanbul University Rare Works Library under the number“NEKTY 5755”is a 35-leaf journal that contains poetry and partly prose related to literature, including classical Turkish literature such as ghazal, stanza, verse, couplet, and folk literature verse forms such as türkü, şarkı, koşma, mani, semâî. The editor of the magazine, which was compiled in the 19th century, is unknown. The magazine, which contains classical and folk literature products, contains a lot of historical and religious information in its prose texts, as well as being literary. After the journal was transcribed into today's letters, it was determined which centuries and to whom the poems in it belonged. The poems that had been studied before were compared with those in the journal and their differences were revealed. These differences were indicated in the footnotes. The fact that many poems were not in the studies made the journal important and thanks to this, many poems were presented to the benefit of the literary world and literature lovers.