Azerbaycan'da sürdürülebilirlik sorunu: Tekno-ekonomik çözümleme
Sustainability problem in Azerbaijan: Techno-economic analysis
- Tez No: 886164
- Danışmanlar: PROF. DR. Oğuzhan ÖZÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan'da sürdürülebilir kalkınma ve teknolojinin etkilerini tekno-ekonomik bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, sürdürülebilirlik ve teknoloji kavramları kavramsal ve kuramsal olarak ele alınmış, sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, çevresel ve sosyal boyutları detaylandırılmıştır. Bu bölümde ayrıca, sürdürülebilir kalkınmanın tarihsel gelişimi ve teknoloji ile olan bağlantısı incelenmiştir. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında teknolojinin kritik rol oynadığı ve yenilenebilir enerji, enerji verimliliği gibi alanlarda önemli katkılar sağladığı vurgulanmıştır. İkinci bölümde, Azerbaycan'da sürdürülebilir kalkınma çabalarının mevcut durumu ve bu alanda yapılan yatırımlar incelenmiştir. Araştırma, teknolojik yeniliklerin enerji verimliliği, çevresel koruma ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Ayrıca, ülkede yapılan teknolojik yatırımların ekonomik büyümeye ve istihdam yaratmaya katkıları ele alınmıştır. Teknoloji yatırımlarının sosyal hizmetlerin sunumunda da önemli iyileştirmeler sağladığı belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma yöntemi olarak mülakat kullanılmış, teknolojinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmadaki rolü ve etkileri analiz edilmiştir. Çalışmamız, teknoloji yatırımlarının istihdam yaratma ve gelir dağılımında eşitsizliği azaltma üzerindeki olumlu etkilerini desteklemektedir. Ayrıca, teknolojinin ekonomik boyutlarının sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmayı tetiklediği belirlenmiştir. Çalışma, sürdürülebilir kalkınma ve teknoloji arasındaki ilişkinin ortaya koyulması ve bu ilişkinin Azerbaycan bağlamında nasıl uygulanabileceği konusunda kapsamlı bir bilgi sağlamıştır. Çalışmamızın bulguları, BM sürdürülebilirlik hedeflerinin önemli bir çoğunluğuna katkı vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impacts of sustainability and technology from a techno-economic perspective in Azerbaijan. In the first chapter, the concepts of sustainability and technology are discussed conceptually and theoretically, with a detailed analysis of the economic, environmental, and social dimensions of sustainable development. This chapter also explores the historical evolution of sustainable development and its connection with technology. It emphasizes the critical role of technology in achieving sustainable development, highlighting significant contributions in areas such as renewable energy and energy efficiency. The second chapter focuses on the current state of sustainable development efforts in Azerbaijan and the investments made in this field. The research reveals the positive effects of technological innovations on energy efficiency, environmental protection, and the sustainable use of natural resources. It also discusses the contributions of technological investments to economic growth and job creation within the country. Additionally, it is noted that technology investments have led to significant improvements in the delivery of social services. In the third chapter, interviews are used as a research method to analyze the role and impact of technology in achieving sustainable development goals. The study supports the notion that technology investments have a positive impact on job creation and reducing income inequality. Moreover, it is determined that the economic aspects of technology play a crucial role in achieving sustainable development goals. The study provides comprehensive insights into the relationship between sustainability and technology and how this relationship can be applied in the context of Azerbaijan. The findings of this study contribute significantly to several of the United Nations' sustainability goals