Koroner kronik total oklüzyonda oluşan kollateral dolaşımın etkinliğinin biyokimyasal olarak serum adropin düzeyi ile değerlendirilebilirliği
Biochemical evaluation of the efficiency of the collateral circulation in coronary chronic total occlusion by serum adropin level
- Tez No: 886165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN CEYHUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda serum adropin düzeyinin stabil iskemik koroner kronik total oklüzyonu olan hastalarda kollateral ile ilişkisini incelemeye aldık ve koroner revaskülarizasyonu açısından Japon kronik total oklüzyon skorlama sistemini kullanarak serum adropinin biyobelirteç öngörülebilir bir parametere olabileceğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: 2022-2023 tarihleri arasında tek merkezli prospektif çalışma olarak kliniğimizde anjina ve ekivalanı ön tanısıyla tetkik edilerek koroner arter görüntüleme yapılan hastaların koroner arterinde aterosklerotik plak ve/veya lezyon tespit edilen stabil iskemik kalp hastalığı kontrol grubu 40 hasta ve koroner arterlerin herhangi birinde kronik total veya subtotal oklüzyon saptanan kollateral yaygınlığı olan 50 hasta çalışma grubuna dahil edildi. Tüm hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Adropin ve diğer kan parametreler ölçüldü, veriler IBM SPSS 20 (statistical package for social sciences) istatistik analiz programı ile yapıldı. Bulgular: Koroner kronik total oklüzyonu olan stabil iskemik kalp hastalığı çalışma grubunda ortalama serum adropin düzeyi 52.76 ± 41.7 pg/mL tespit edilirken stabil iskemik kalp hastalığı kontrol grubunda adropin serum düzeyi 35.76 ± 4.88 pg/mL tespit edildi. (p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we researched the relationship of serum adropin level with collateral circulation in patients with stable ischemic coronary chronic total occlusion and by calculating the Japon chronic total occlusion score, we aimed that serum adropin could help as a predictable biomarker of chronic total occlusion for interventional procedure. Material and method: between 2022 and 2023 as a single center prospective study, patients who admitted in our clinic for examination with a preliminary diagnosis of angina and equivalence underwent coronary angiography and patients with atherosclerotic plaque or lesion detected in the coronary artery classified as a stable ischemic heart disease control group (n=40) and patients with total or subtotal occlusion in any of the coronary arteries were included in the coronary chronic total occlusion study group (n=50). Demographic and clinical characteristics of all patients were recorded. Adropin and other blood analyzes were performed.