Aromatik köprülü bir oksim türevinin teorik yöntemlerle incelenmesi
Theoretical investigation of an aromatic bridged oxime derivative
  1. Tez No: 886168
  2. Yazar: GÖKHAN DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan bu çalışmada özel bir paket programı kullanılarak sentezlenen aromatik köprülü oksim ligandının spektroskopik ve yapısal değerleri DFT/B3LYP kullanılarak 6-31G(d,p) baz seti ile fiziksel ve teorik olarak hesaplanan bağ uzunluğu, bağ açıları ve dihedral açı incelenmiştir. Ligantların bu moleküler yapısal özellikleri FT-IR ve NMR spektrumları ile belirlenmiştir. Potansiyel enerji dağılımı (PED) bazında titreşim mod belirlemeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu yöntemle yapının HOMO-LUMO analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre deneysel veriler ile teorik verilerin birbirine benzer sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the spectroscopic and structural values of the aromatic bridged oxime ligandsynthesized using a special package program were analyzed using DFT/B3LYP; bond length, bond angles and dihedral angle calculated physically and theoretically with the 6-31G(d,p) basis set were examined. These molecular structural features of the ligands were determined by FT-IR and NMR spectra. Vibration mode determinations were made based on potential energy distribution (PED). In addition, HOMO-LUMO analyzes of the structure were performed with this method. According to the results obtained, it was observed that the experimental data and theoretical data gave similar results.